Autor Wątek: Choroby - Channa Stewartii  (Przeczytany 13575 razy)

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
Odp: Choroby - Channa Stewartii
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 20, 2013, 08:39:16 am »
tak na marginesie odstaw serca ,drób ! to nie jest żarło dla ryb .O ile mnie pamięć nie myli temat był wałkowany na forum .
Czekamy na pomiary wody

No ale tak , jak wymieniliście całą wodę i filtry umyliście  , to zrobiliście restrt.
Ja bym zaczął od ustalenia podstawowych parametrów wody w zbiorniku.

Czyli NO3, NO2, Amioniak, PH...

I teraz kolejne pytania:

1. Jak to wymieniliście wodę ? Całą ?
2. Jaką macie filtrację i jak często czyścicie filtry ?
3. Jak często i jak dużo karmicie ryby ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2013, 08:44:38 am wysłana przez inter »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 20, 2013, 09:26:17 am »
Witam,

No to mamy problem i to chyba wiemy już gdzie...

1. Koniecznie zrób testy, mogę się założyć ze Amoniak i NO2 masz zabójcze dla ryb (mogły Twoje wcześniejsze podmiany nie były wystarczające a teraz dobiłaś je podmiana całościową wody). Jakie wielkie masz akwarium, ile litrów ?

2. Nigdy, przenigdy nie wolno wymieniać całej wody w akwarium, chyba ze masz gdzie przenieść ryby z wodą, która ma pełny cykl azotowy i w przypadku jak masz jakąś paskudną zarazę.

3. Czy masz na napowietrzenie ? Z twojego opisu wynika ze chyba nie. Tak wiec koniecznie to załatw.

4. Domyślam się ze masz filtry kubełkowe. Ile sztuk ? I jakie ? Nigdy przenigdy nie "szorujemy" filtrów razem, wszystkich na raz. Jeśli już to jeden i to też płuczemy wszystko w wodzie chłodnej, najlepiej takiej z akwarium (płuczemy - mam na myśli wkłady filtracyjne)

Potem będziemy się zajmować kwestą edukacji i skieruję Cię do odpowiednich miejsc gdzie będziesz mgła poczytać o najważniejszych podstawach. Teraz skupmy się aby uratować to co zostało, jeśli nie jest za późno !

Nie masz testów (kup koniecznie kropelkowe) wiec muszę zakładać, że wodę masz jako taka ze swojego ujęcia. Zakładam, że ryby są podtrute Amoniakiem albo/oraz NO2. Tak więc jak najszybciej podmień 70% wody. Wieczorem kolejny raz trochę około 50%.

I koniecznie zrób testy !!! Bez tego to jak błąkanie po ciemku po lesie.

Pozdrawiam i trzymam kciuki !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 20, 2013, 09:42:39 am »

Jak duże masz akwaria może da radę przelać wodę ( część)  od wilka do channek .
Ale tak jak pisze Michał testy wody w 1dnym i 2gim .
Czy wilka też karmisz drobiem ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2013, 09:48:46 am wysłana przez inter »

Offline Anulka

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2013, 10:31:27 am »
Tak wilka też karmimy drobiem .
Ale dopiero zauważyłam białe kropki w akwa u wilczka. I chyba juz jasne że to ospa.Podniosłam temperaturę w akaw do 32 stopni.
Channy dalej spokojne
Wodę wymieniliśmy dopiero jak nam wszystkie rybki padły.
Nie napiszę teraz jaką mamy filtrację bo nie wiem napiszę wieczorem . Instrukcje obsługi akaw dostaliśmy od właściciela poprzedniego i przez kila miesięcy nie było żadnych problemów.
Doszedł w międzyczasie 1 korzeń do akwa i kilka roślinek ,nie jestem pewna czy mąż nie kupił glonojadów i nie wpuścił akurat do chann ,tego nie pamiętam .
A akwarium mam duże w sam raz na 5 sztuk naszych rybek .
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2013, 10:35:21 am wysłana przez Anulka »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 20, 2013, 18:21:48 pm »
Witaj,

Nie można zakładać że robiąc podmiany tak jak zalecił poprzedni właściciel jest OK. Na to ile i jak często robimy podmiany wody składa się wiele czynników. Np. ilość i wielkość ryb, ile jak dużo podajmy żarcia itd, itp... Dlatego bez testów wody nie wiem co się w zbiorniku naprawdę dzieje.

Tak więc czekamy na wyniki testów i pamiętaj o 2giej podmianie wody - 50%.

I napisz proszę:
- jakie i czy jest napowietrzanie
- jakie duże to akwarium - ile litrów, ew. wymiary
- jakie i ile filtrów ?

Czekamy...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Anulka

• Neon
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 20, 2013, 21:15:42 pm »
Napowietrzenie to mały filterek z drenem zasysającym powietrze, zbiornik jest 180x60x40, filtr jeden jakaś chińszczyzna ...dodam fotki nie wiem jak dodać filmik z ich zachowania ... chyba wstawię na yt i dam link

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 21, 2013, 08:27:38 am »
znajoma   wlepa na akwarium .  Czyżby od kogoś z forum ?

Offline Anulka

• Neon
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2013, 08:32:10 am »
wczoraj zastosowaliśmy CMF...
znajoma   wlepa na akwarium .  Czyżby od kogoś z forum ?
Tak z Waszego forum :)

link do filmiku poniżej
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2013, 08:38:12 am wysłana przez Anulka »

Offline Anulka

• Neon
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 21, 2013, 11:18:33 am »
I teraz dodam że nastąpił wieki błąd i pomyłka  :-[ to nie jest ten gatunek chann który wpisałam tylko to jest   channa ornatippinnis  :'( płakać mi sie chce ,bo nikt mnie z błędu nie wyprowadził .

Offline Anulka

• Neon
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 21, 2013, 11:39:35 am »
oto kilka ich fotek , dodam że robione fonem..

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 21, 2013, 14:49:29 pm »
Dziwi mnie fakt że i sumiki te inne małe rybki pływające z chanami przed ich końcem zbijały sie w stada i po woli padały  i dziwnie pływały, podpływały pod taflę wody i zawieszały się ,wyglądały jak by padły nie ruszały sie wcale po czym się odwieszały jak sie je spłoszyło a po jakimś czasie padły .
Żadnych zmian  wyraźnych na skórze ryb nie widać ,tylko wyblakły ,ale czasem tak miały że z niczego miały jasne grzbiety a mąż mi podpowiada żę piasek się ich ciałek trzyma jak by śluz jakiś miały na sobie .
Z tych wiadomości oraz po przeanalizowaniu filmu na którym widać że ryby się ocierają i mają poskładane płetwy, udało mi się zawęzić obszar poszukiwań i wyizolować 3 przypuszczalne choroby.
PLISTOFOROZA
ICHTIOBODOZA
ICHTIOSPORIDIOZA

Doszedł w międzyczasie 1 korzeń do akwa i kilka roślinek ,nie jestem pewna czy mąż nie kupił glonojadów i nie wpuścił akurat do chann ,tego nie pamiętam .
No i masz potencjalnych zabójców twoich ryb. Nie wiem czy dalej będziesz miała akwarium czy nie. Jeżeli tak to zapamiętaj sobie to na zawsze. Każdej nowej roślinie, rybie, krewetce, ślimakowi robi się kwarantanne przed wpuszczeniem do zbiornika ogólnego, niezależnie od tego skąd i od kogo bierzesz. Takie rzeczy jak korzenie i inne ozdoby powinno się wyparzyć.

I teraz dodam że nastąpił wieki błąd i pomyłka  :-[ to nie jest ten gatunek chann który wpisałam tylko to jest   channa ornatippinnis  :'( płakać mi sie chce ,bo nikt mnie z błędu nie wyprowadził .
A kto miał cię wyprowadzić z błędu skoro nikt twoich ryb nie widział, dlatego tak ważne są zdjęcia poglądowe, nie ważne czym były robione, ważne że widać rybę o której mowa.

Offline Anulka

• Neon
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 21, 2013, 16:11:58 pm »
Sama jestem zła na siebie że nie zobaczyłam wcześniej różnicy między gatunkami ,moja wina niestety.
Muszę sie wytłumaczyć bo wychodzi na to że paniusia kupiła akwarium dla widzi mi się i nie raczyła sie opiekować ani nawet zainteresować .
To nie tak kupiliśmy akwarium od osoby która musiała w bardzo szybkim tempie pozbyc się  swojego hobby. Chany docelowo miały zostać u nas do czasu aż znajdzie się kupiec .

Po jakimś czasie chany zaaklimatyzowały sie u nas ,urosły ,jadły i były ładnie wybarwione . Więc zostały .
Jesteśmy osobami mocno zapracowanymi więc nasza pielęgnacja opierała sie na podstawowych i niezbędnych obowiązkach .
Nie jesteśmy pasjonatami opieraliśmy sie na wiadomościach od naszego poprzednika .
Na tym forum znalazłam opis naszych chann i byłam przekonana że ten właśnie gatunek posiadamy .
Mam nadzieję że nasze stadko uda się uratować .
Będę wdzięczna w przyszłości za skierowanie mnie do linków z których będę mogła sie dowiedzieć czegoś więcej o naszych rybkach o ile przeżyją . 

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 21, 2013, 16:18:20 pm »
Muszę sie wytłumaczyć bo wychodzi na to że paniusia kupiła akwarium dla widzi mi się i nie raczyła sie opiekować ani nawet zainteresować .
Moim zdaniem nie musisz się z niczego tłumaczyć, przynajmniej prze de mną, ja tobie żadnych zarzutów nie stawiam, sędziom nie jestem i wyroku nie dostaniesz.
Jesteśmy osobami mocno zapracowanymi więc nasza pielęgnacja opierała sie na podstawowych i niezbędnych obowiązkach .
Nie jesteśmy pasjonatami opieraliśmy sie na wiadomościach od naszego poprzednika .
O kwarantannie zapominają nawet podobno "spece od materiałów wybuchowych" lub akwarystyki, a potem ratujcie ryby. Więc pisałem to jako dobrą radę na przyszłość, żebyś zapoznała się z tematem. Od razu dla mnie dziwna była taka nagła padaka, i to z takimi objawami. Więc nie masz się czym obruszać ani unosić. Ja staram się pomóc, nie zaszkodzić, chociaż co do diagnozy chorób mogę się mylić bo ichtiopatologiem nie jestem i o rybach wciąż nie wiem nic.
Więc niech się teraz wypowiedzą ludzie od węży, czy ten gatunek wytrzyma podniesienie temperatury do 30 stopni?

« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2013, 16:29:56 pm wysłana przez Drago »

Offline Anulka

• Neon
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 21, 2013, 16:29:09 pm »
Moim zdaniem nie musisz się z niczego tłumaczyć, przynajmniej prze de mną, ja tobie żadnych zarzutów nie stawiam, sędziom nie jestem i wyroku nie dostaniesz.
Wiem ale jak to czytam co napisałam to sama widzę jak to brzmi .

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 21, 2013, 22:34:58 pm »
Anulka skąd jesteś ? może by ktoś podjechał do Ciebie z pomocą :)