Autor Wątek: Nowy typ natleniania?  (Przeczytany 11901 razy)

Widmo

• Gość
Nowy typ natleniania?
« dnia: Czerwiec 25, 2009, 18:05:10 pm »
Jak wiadomo tlen jest niezbędny w akwarystyce. Uzyskuje się go na różne sposoby: Pompki, dyfuzory, kaskady, zraszacze itd. Wiadomo, że gdy braknie prądu zaczyna się problem z dotlenieniem wody i z innymi sprawami. Przez nasz Kraj często przechodzą gwałtowne burze i braki prądu stały się częste. Można urzywać ups, tabletek itd. jednak jest to ograniczone czasowo.
 Ja wymyśliłem butle z tlenem. Takie jak używa się do nawożenia Co2 akwa roślinnych. Jestem ciekaw czy taka butla z tlem jest mozliwa w użyciu nie tylko podczas braku dostaw prądu, ale i na codzień. Jak to się ma do zurzycia prądu i zaoszczędzeniu na nim a napełnianiu takiej butli. Jak myślicie? I co sądzicie na ten temat?
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2009, 18:08:28 pm wysłana przez Widmo »

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
Odp: Nowy typ natleniania?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2009, 19:39:21 pm »
mysle ze oszczedzanie na rzecz pradu byloby na tyle nieopłacalne ze naladowanie butli 2kg CO2 to w warszawie koszt  20zł. zeby zatem wyswiecic te 20zl to troszke trzeba. poza tym tlen jako taki nie jest gazem technicznym, a takie mozna nabyc w punktach nabijania butli:) chociaz piotrek jestes kawał chłopa płuca mocne to mozna nadmuchac:)

tak powaznie to mysle ze ostatecznie ciezkie do realizacji i nieefektywne rozwiazanie....ale moze moja wiedza jest zbyt mała...

pozdrawiam
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2009, 19:44:55 pm »
A na brak prądu? Ja mam 4 akwaria i uzywam 6 pompek... Więc i proporcje mam inne? U mnie w robocie nie używa się pompek tylko takich butli. Na 250 zbiorników natlenianych wymienia się butle raz na 2 miechy. Ale butla ma 180 cm. wys.

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2009, 19:57:47 pm »
no to w takim razie sam sobie odpowiedziałes na pytanie skoro masz tak w pracy. jak znam zycie to butle 6kg
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2009, 20:00:55 pm »
No nie wiem. Ważą co najmniej 70-80 kg. albo i więcej. ;D Do większych zbiorników i ich większej ilości wydaje mi się, że jest to dobry pomysł...

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2009, 20:25:03 pm »
podajac 6kg nie mialem na mysli wagi butli. w ten sposob okresla sie pojemnosc butli. mysle ze sprawa moze okazac sie o tyle prosta jesli potwierdziesz w punkcie nabijania butli ze mozna je spokojnie nabic. tak na marginesie jak odbywa sie dystrybucja tlenu? przez kostke? bo chyba nie przez klasyczny dyfuzor ze spiekiem?
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2009, 20:35:09 pm »
Do reduktora podłączony jest wężyk, potem rozdzielacze na kilka rurek, kraniki a potem rurkami zakonczonymi kamieniami natleniającymi.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2009, 21:30:54 pm wysłana przez Widmo »

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2009, 21:29:17 pm »
hmmmmm chyba mylisz pojecia....chyba do reduktora podlaczony jest wezyk....dyfuzor jest to element koncowy w dystrybucji gazu w akwarium.....
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2009, 21:31:25 pm »
No a jak napisałem?  ;D ;D ;D

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2009, 22:07:18 pm »
ty mi tu postow nie edytuj:P bylo do dyfuzora:D
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2009, 22:10:59 pm »
ty mi tu postow nie edytuj:P bylo do dyfuzora:D

Ple, ple, ple. Hehehehehehe. Przecież żartuje. Pomyliłem nazwy.

Offline GoraNR

• Brzanka
  • **
    • Obóz Narodowo Radykalny
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 26, 2009, 01:28:38 am »
Myślę że na brak prądu to rozwiązanie jest ok ;) ale jako podstawowe napowietrzanie niezbyt .. ale to tylko teoria ... proponuję zbadać ten temat dogłębniej :) bo może mamy do czynienia z ciekawą i tańszą alternatywą "brzęczków" :)

Krew i Honor

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 26, 2009, 01:40:45 am »
Zainteresowałem się tym tematem bo u mnie w robocie tak natleniane sa akwaria... Mam zamiar szefa podpytać co i jak... Ale jak już pisałem... To może być przydatna technika przy większych akwariach albo ich większej ilości. Napeno jest to dobre na brak prądu.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 26, 2009, 05:29:41 am »
Przy mniejszej ilości zbiorników lub poporstu mniejszego akwa myślę że wystarczający jest większy UPS. Może nie jest on taki tani w zakupie ale za to starcza nawet na kilka godzin pracy (jesli podłączymy do niego tylko filtację i napowietrzanie; bez oświetlenia i grzałek).

Kupiłem taki jeden na przecenie za $59. Ciężki jak cholera, pojemność 1500VA...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 26, 2009, 06:39:14 am »
No ja też mam ups z akumulatorem żelowym. Ale podłączyłem tylko pompki. Postawiłem na tlen a nie filtracje i tak natlenianie mam do 36 godzin. Ale co z tego... jak trzeba raz na 2-3 lata wymienić akumulator. A jak by dać butle to można do ups-a podłączyć zamiast pompek np.: filtr. Mnie bardziej zastanawi czy bym nie zaoszczędził na prądzie rezygnując z 6 pompek...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2009, 14:33:11 pm wysłana przez Widmo »