Autor Wątek: Baniak ramiak 205/65/65 866lt  (Przeczytany 3028 razy)

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
Baniak ramiak 205/65/65 866lt
« dnia: Kwiecień 08, 2013, 19:40:23 pm »
Witam mam na imię Darek i chciałbym przedstawić wam moje akwarium przy którego tworzeniu spędziłem ostatnie pół roku licząc weekendy i dni wolne od pracy oczywiście a więc zacząłem od stelaża którego celem było uniesienie zbiornika na całej długości bez wzmocnień, wykorzystując tylko skrajne boki. Do tego celu posłużyły mi ceowniki 100/50/5mm. Pospawane to w kupę wyglądało tak

[attachimg=1]

Następna w kolejce była rama. Do jej wykonania użyłem kątownika stalowego 35/35/5mm. Po pospawaniu ale jeszcze przed malowaniem wyglądało to tak

[attachimg=2]

ramę pomalowałem laką poliuretanową dwu komponentową, następnie zabrałem sie do wklejania szyb.Zamówiłem szyby 15mm od razu z otworami na hydraulikę.To ramiak więc kolejnosć wklejania nie miała takiego znaczenia jak akwa bez ramy wiec zacząłem od dna

[attachimg=3]

[attachimg=4]

Po dokładnym wyschnięciu przyszedł czas na zalanie, najbardziej obawiałem się jak zachowa się dno, nie jest ono dzielone i między ramą a stelarzem jest podparte tylko warstwą filcu, ale egzamin na szczęście zdało.Po użądzeniu wyglądało to tak

[attachimg=5]

Akwarium z założenia miało być otwarte ale z uwagi na to że mój sump ma tylko ok130l i ilość odparowywującej wody przeszła moje najśmielsze oczekiwania postanowiłem je przykryć.Do tego doskonale nadały się płyty te których użyłem do pierwszego podejscia przy budowie, pisałem o tym w poście o budowie dużych akwariów ze sklejki. A więc z pokrywa poszło szybko jedyny problem na jaki napotkałem to umiejscowienie żarnika hqi tak aby obejmowało jak największą powierzchnie akwarium.W pierwszej wersji pokrywa była płaska jednak światło padające z odległosci kilku centymetrów na tafle dawało bardzo wąskie spektrum.Wyciąłem więc dużom dziure w która wstawiłem wygięty w łuk aluminiowy arkusz blachy co dało znakomity efekt. Działające od około końca stycznia akwarium wygłąda tak

[attachimg=6]

[attachimg=7]

W kolejnym poście opisze system filtracji.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2013, 19:48:14 pm wysłana przez Michal »

Offline damian

• Arowana
Odp: Baniak ramiak 205/65/65 866lt
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2013, 22:10:06 pm »
Muszę przyznać, że pochwalić trzeba zawzięcie i konsekwencję w dążeniu do celu. Końcowy efekt jest bardzo fajny.  Zamawiając jednak szyby o tak dużej grubości mógłbyś spokojnie skleić akwarium bez ram i to znacznie większe.
 Z sumpem Kolego to pojechałeś jednak po bandzie ;). Przebiłeś nawet mnie.  ;) Ciekawy jestem bardzo jak on wygląda i jak się sprawuje. Zastanawiam się dlaczego 2 nogi w stelażu są krótsze?
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2013, 01:48:34 am »
Niezły patent z oświetleniem i bardzo się cieszymy że na coś nasze forum się przydaje ;)))

Dobra robota !!! Zbiornik wygląda na mniejszy niż jest naprawdę ;)

Czekam na sumpa ;)

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2013, 21:12:55 pm »
A więc jest i sump a raczej sumpik albo sumpiczek patrząc na filtry kolegów z forum.

Sporo czytałem na temat filtracji i te zaledwie 130l według mnie powinny sobie spokojnie poradzić przy dużej wydajności pompy a taką właśnie zamontowałem.Dodatkowo a raczej w większym stopniu niż sam sump, biologią ma się zająć ok 10l biobali zraszanych w kominie kulki dojadą z pl za jakieś dwa tygodnie na razie jako substytut wrzuciłem pocięte kawałki rurki do przewodów elektrycznych.Deszczownice tez wykonałem samemu nic prostszego kawałek pleksi i wiertarka. W sumpie zaś umieściłem ok 50 litrów keramzytu pomiesznego z lawą.

Co do wielkości filtra wpłynało na taki wybór wiele czynników pierwszy i główny to taki że żona nie pozwoliła ruszyć szafki z tego samego powodu stelaż jest podparty na bokach nie dotykając szafki bo pewnie by sie biedna połamała,drugi powód jest taki że bakterie nitryfikacyjne potrzebują dużo powierzchni do osiedlenia ale co im z setek litrów sumpa jak moja kranówka prawie nie zawiera weglanów potrzebnych do procesu nitryfikacji więc na razie ratuje sprawę częstymi podmianami, a po trzecie to pojemność materiału biologicznego w stosunku do pojemnosci zbiornika jest wystarczająca według podawanych w wielu zrudłach proporcjach.

Nie znaczy to jednak że bym nie chciał ogromnego sumpa bo bym chciał najlepiej taki jak ma kolega Noucamp. Więc jesli od górnie byłem ograniczony wymiarami skupiłem sie na innych ważnych aspektach np takich jak dostarczenie tlenu dla bakterii -przez to ta deszczownica w kominie czy duża wydajność pompy bo patrząc jak pracuje nie jestem sobie w stanie wyobrazic pompy dwukrotnie mocniejszej przy tym litrażu a takie bywają nieraz polecane.93W mojej pompy to 6m słupa wody więc daje rade.Pompa jest to pompa do cyrkulacji ogrzewania firmy omnigena z trzema biegami 46,67,i 93W pompa jest tak wydajna ze nie włączam jej na trzecim biegu bo w akwarium robi się mały wir.Drugi bieg spokojnie wystarcza żeby wszystkie nieczystości zmiatać z dna.

Przelew górny jednak do mnie nie przemawiał więc przed kominem luzno wsadziłem ponawiercaną u dołu płytkę pleksi i efekt jest rewelacyjny nieporównywalny z poprzednią wersją zresztą polecam spróbować, nic nie kleiłem płytkę do ścianek dociska różnica wysokości wody, a żeby mieć czystą tafle wystarczyła jedna mała dziurka w płytce na wysokości lustra wody.

Dodatkowo żeby mieć łatwy dostęp do mediów filtr stoi na wózku pospawanym z blachy 5mm i kątownika stalowego 35/5mm na kółkach w razie potrzeby wyciągam napełniony filtr jeną ręką przed szafkę. Orurowanie to pvc 32mm. Podmiana pół automatyczna tzn spust bezpośrednio ze zbiornika do kanalizacji i zasilanie ciepłej wody bezpośrednio do baniaka z pieca a dlatego ciepłej bo na piecu ustawiam potrzebna temp i taka wodę dolewam.Tak że w dnie mam 3 otwory 1-wylot z komina,2-podmiana, 3 wylot z pompy.

To chyba tyle na koniec parę fotek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2013, 22:09:07 pm wysłana przez Michal »

Offline MarcinP

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2013, 06:51:31 am »
Bardzo ciekawe pomysły masz w swoim sumpie . Mam tylko jedno pytanie co do pompy CO , sam chcę zastosować ja w moim sumpie ale nie do końca wiem ja się ona zachowuje gdy jest zamontowana nad lustrem wodu ( sump ) a nie poniżej .
Nie masz problemów z jej ponownym uruchomieniem jak masz zanik zasikana w domu ?

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2013, 15:59:27 pm »
Sprawa wygląda tak pompa jest praktycznie niesłyszalna a zaniki prądu to ja mam kilka razy dziennie do puki pompa się nie zapowietrzy możesz sobie włączać i wyłączać do woli.Problem może się pojawiać gdy zassa powietrze u mnie tak się dzieje jak wyjeżdżam z sumpem albo raczej jak wjeżdzam z powrotem ale odpowietrzenie sobie tak wymyśliłem że naciskam zawór zwrotny tak aby przepuszczał wodę prosto z baniaka do momentu aż wylecą wszystkie bąbelki. No i co istotne to żeby wyciągnąć filtr muszę pozwolić pompie wypompować wodę i dopiero zakręcam zawór i wyłączam, tak by potem było miejsce na odpowietrzanie.Może wygląda to skomplikowanie ale takie nie jest cały zabieg trwa kilkadziesiąt sekund i poza tym rzadko wyciągam sumpa.A to czy pompa nad , pod, czy za sumpem nie ma kompletnie żadnego znaczenia.Zapomniałem dodać że ja mam wylot z pompy ok 10 cm od dna w zbiorniku bo z tego co zrozumiałem to tobie chyba chodzi o zapowietrzanie przy wylocie znad tafli w akwa.Musisz w odpowiednim miejscu umieścić zawór zwrotny i po sprawie.Najlepiej jakbyś narysował jakiś planik, gdzie pompa, gdzie sump,wloty, wyloty itp. Pakiecik informacji technicznych gwarantowany.Pzdr.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2013, 16:11:46 pm wysłana przez gargamelito »

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2013, 17:45:47 pm »
Dziś mała zmianka w kominie bo dojechały biokulki w ilości 10l.Jeszcze trochę mało ale wygląda to tak[attachimg=1][attachimg=2]