Autor Wątek: 320x100x65 2080l  (Przeczytany 36667 razy)

Offline channa-pl

• Brzanka
  • **
Odp: 320x100x65 2080l
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 15, 2013, 08:37:25 am »
Kurcze najlepiej nie zastanawiać się jak zmniejszyć sumpa tylko go rozbudowywać na maxa. Ale po co? Jak wytłumaczycie to, że mam tylko 200l sumpa do 960l akwarium? Przecież to się nie mieści w głowie?!?!?  Przecież to ledwo 20%

Wystarczy, że na wysokości tafli wody ew 0,5-1 cm po powierzchnią w przelewie z sumpa wywiercisz otworek, który zapowietrzy rurę, którą woda będzie się cofała z akwarium z powrotem do sumpa. Jeżeli akwa ma mieś 320x100 i dasz nawet 1,5cm /do obliczeń/ powrotu, to wychodzi 48l powrotu plus to co w sumpie pracuje na stałe. Sump do tego baniaka powinieneś ogarnąć nawet w 375l a jak Ci mało to w 450. Jest troszkę wyższa i można lepiej spiętrzyć wodę jeżeli tego potrzebujesz. Ale do tego łatwiej użyć pompki z kamieniem.

A tak ogólnie to fajny baniaczek i czaderskie korzonki.

Podobne  rozwiązanie  mam u siebie.   Wpisz w googlach  overflow     lub  pudełko przelewowe  i  tak  cała  zasada  pokazana  jest.  Jak   się  to  wykona  to juz  tylko od zasobności portwela  zależy...

pozdrawiam

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2013, 23:30:09 pm »
Czy z salonu robisz sobie typowy fish room, czy chcesz tam czasem też "normalnych" ;) gości przyjmować? Przy rurach 50mm jak nie dasz zaworów to będzie straszny hałas. Kurcze hyba nakręcę Wam jak działa mój overflow z otwartymi rurami a jak po zmodyfikowaniu. Nie widzę jednak możliwości aby przy pompie 8k dm3/min jakoś zblokować wodę by ta cicho spływała.  ;)
Na Twoim miejscu dałbym 2 rury po 40mm ale jedną z zaworkiem do zmniejszania przepływu. Przy 2 rurach 26mm i pompie 4k przepływu potrzebne jest półtorej rury aby było cicho. Przy tych samych rurach i pompie 2k potrzeba tylko jedną rurę z przymkniętym zaworem. Oczywiście jeżeli nie zależy Ci na ograniczeniu decybeli to można i 2x 50mm założyć.  ;) Dla zwiększenia ciągu na wylocie z sumpa można założyć dyszę. Woda wtedy nabierze pędu i w akwarium będzie większa wirówka. Pompa jednak musi mieć większą moc bo zmniejszając średnicę zmniejszasz przepływ ale zwiększasz pęd. /chyba dobrze? bo nigdy nie byłem asem z fizyki hehhe/
Pozdrawiam Damian R

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 03, 2013, 19:31:27 pm »
Cichle smigaja i czekaja na nowy dom.
Akwarium sklejone, wyszedl mega komin-tak sobie kombinuje by wsadzić tam gabke ppi10 gr.5cm jako prefiltr i czyscic jak się zapcha.(na dniach będzie u mnie)
Pokrywa już czeka , musze się brac za stelaż powoli.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 03, 2013, 19:40:46 pm »
Niezle to wyszlo !!!

Teraz widzę jak rozwiązałeś sprawę komina. Bardzo dobry pomysł, ale jedna uwaga: koniecznie na całej długości przelewu zamontuj gabkę.

Pokrywa przeogromna ! Nie za bardzo się ona ugina ?

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 03, 2013, 21:31:27 pm »
Teraz widzę jak rozwiązałeś sprawę komina. Bardzo dobry pomysł, ale jedna uwaga: koniecznie na całej długości przelewu zamontuj gabkę.

Pokrywa przeogromna ! Nie za bardzo się ona ugina ?

Gabka na całej dlugosci,chce dac trzy rury jako zasilenie sumpa a powrot tylem akwarium(otwory w pokrywie po trzy z obu stron).
Jak wykombinować powrot  by fajnie krecilo woda od strony komina czy druga strona(wydaje mi się z wszystko z jednej strony) ,jak ustawić sump chodzi o rury(krótsze zasilające sump czy powrot pompy-straty na wydajności)
Pokrywa ugina się na maxa ale belki oświetleniowe ja usztywnia i na nia poliwęglan. ;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 04, 2013, 04:36:58 am »
Nie bardzo jestem w stanie zrozumieć większości tego co napisałeś. Napisz proszę jeszcze raz, bardziej obrazowo i dokładnie. Za dużo domysłów i niejasności...

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 04, 2013, 07:50:47 am »
Gabka na całej dlugosci komina oczywiście ze tak.
W kominie sa trzy otwory pośrodku, pokrywa ma dlugosc 320cm wiec nie zakryje mi komina(dalem dupy za bardzo się pospieszylem brakuje 15cm,myslalem ze komin będzie krótszy)
W tylnym lewym rogu ma być powrot od pompy i dmuchac po tylnej szybie ,w tym samym miejscu eheim 2260 wlot(10cm od dolu) i wylot na gorze.Jak będzie slabo krecilo dodam falownik.
Sump mogę ustawić by pompa była blisko lewej strony akwarium(wydaje mi się to lepsze rozwiązanie) albo odwrotnie.
Woda z komina będzie splywac na dlugosci 2,5metra do sumpa dwoma rurami plus jedna rewizja.

Offline ANd

• Płaszczka
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 04, 2013, 08:43:55 am »
a powiedz mi ile pokrywa kosztowała?
i czy przelew nie bedzie przeszkadzal pokrywie przy zakladaniu?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2013, 09:01:34 am wysłana przez ANd »
Spójrz głęboko w oczy i powiedz co chcesz dostać.

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 04, 2013, 09:52:07 am »
a powiedz mi ile pokrywa kosztowała?
i czy przelew nie bedzie przeszkadzal pokrywie przy zakladaniu?
Pokrywa bez belek oświetleniowych 973zl.(z belkami 4szt t5 cos parawie 3tys chcieli)
Przelew na pewno będzie przeszkadzal musze naciac pokrywe. ;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 04, 2013, 19:13:21 pm »
W kominie sa trzy otwory pośrodku, pokrywa ma dlugosc 320cm wiec nie zakryje mi komina(dalem dupy za bardzo się pospieszylem brakuje 15cm,myslalem ze komin będzie krótszy)

Ale to chyba nawet lepiej. Bo na sam komin możesz zrobić oddzielną małą pokrywę. Z doświadczenia wiem że często tam sie zaglada, wyławiając resztki jedzenia, małe rybki albo oderwane rośliny czy inne dekoracje. Tak więc chyba bym się tym nie przejmował.
Problem jedynie widze taki, że jak wytniesz cześć ramy pokrywy to wtedy znacznie ją osłabisz... Nie wiem czy jednak bym nie zmodyfikował ją skracając tylko pod samo akwarium, a na sam komin dał oddzielną pokrywę.

W tylnym lewym rogu ma być powrot od pompy i dmuchac po tylnej szybie ,w tym samym miejscu eheim 2260 wlot(10cm od dolu) i wylot na gorze.Jak będzie slabo krecilo dodam falownik.

Czyli chcesz dać jeden wylot ? Przy takim akwarium proponuje zastosować dwie mniejsze pompy i dać dwa wyloty. Bardziej efektywne zarówno pod względem ruchu wody jak i całosci systemu filtracyjnego.

Eheim jak najbardziej nie zaszkodzi... :) Możesz dac nawet niżej, żeby łatwiej syfy zaciągał.

Sump mogę ustawić by pompa była blisko lewej strony akwarium(wydaje mi się to lepsze rozwiązanie) albo odwrotnie.

Sump tak ustawiasz żeby była jak najmniejsza odległość rur idących od pompy do akwarium.

Woda z komina będzie splywac na dlugosci 2,5metra do sumpa dwoma rurami plus jedna rewizja.

Co masz na myśli rewizja ?

Dwie rury to będzie za mało na taka ilość wody. Przypomnij mi jaka będzie średnica przelotek zamontowanych w kominie ? - One właśnie będą miały najmniejszą średnicę w całym poworcie wody do sumpa...

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 04, 2013, 21:44:58 pm »
Co masz na myśli rewizja ?

Dwie rury to będzie za mało na taka ilość wody. Przypomnij mi jaka będzie średnica przelotek zamontowanych w kominie ? - One właśnie będą miały najmniejszą średnicę w całym poworcie wody do sumpa...
Przelotki pod dwie rury 40mm i przelotka pod rure 32mm(będzie nad poziomem wody w kominie,jak się gabka zapcha splynie nia woda)

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 07, 2013, 00:16:07 am »
Czy nie za głęboki ten przelew? /za niska boczna szyba/ Te rury z boku to masakra ja mam tylko 2 i nie fajnie to wygląda. Znalazłem na to jednak rozwiązanie. 1 albo przelew z tyłu, 2 lub rury prosto w akwarium zamontowane gdzieś w rogach aż pod samą powierzchnię wody aby stworzyć coś ala skimmer. Pokrywa zacna cena jeszcze zacniejsza. hehe i pomyśleć, że jak chciałem sprzedać swoją /270x70/ za 300zł to jeszcze co niektórzy chcieli się targować hehhe.
Cyrkulacja nie musi być duża tylko tyle aby jednak woda wszędzie się ruszała. Przy przelewie po całej szerokości zbiornika myślę, że uzyskasz to przy nieznacznym nakładzie mocy pompy. Jak na dnie będzie piasek to nie masz o co się obawiać. Pamiętaj jednak, że akwa ma metr szerokości i czyszczenie dna przy takich wymiarach to już nie poranne śniadanko we francuskiej restauracji.  ;) Czasem się będziesz musiał nagimnastykować. Powodzenia. Trzymam kciuki.

PS odpisałem Ci na PW. ;)
Pozdrawiam Damian R

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 07, 2013, 08:55:46 am »
Czy nie za głęboki ten przelew? /za niska boczna szyba/ Te rury z boku to masakra ja mam tylko 2 i nie fajnie to wygląda.
Pokrywa zachdzi 3-centymetry na karawedz akwarium i na tej wysokosci chcialbym miec poziom wody i tu wasze doswiadczenie bedzie bardzo pomocne. ;)
Komin bedzie od strony sciany i musze go jakos zabudowac by bylo estetycznie(myslalem okleic komin od frontu okleina meblowa a pod kominem plyta meblowa)
Tylna szyba i lewa boczna bedzie oklejona na czarno-jeszcze nie wiem jak okleic komin na czarno by byl malo widoczny od strony akwarium.

Offline Przemek Wieczorek

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 07, 2013, 09:28:07 am »
Trzeba było mówić to bym czarnym szkłem obkleił ,teraz juz za pózno bo akwarium jest do Ciebie w drodze  ;)
Lepiej szykuj 8 ludzi (to minimum) .

Dziś w nocy nie próżnowałem  ;)

Ciąg dalszy szafeczek stylizowanych na wzór ADA .

Jak wam się podoba bryła  :)

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2013, 21:22:19 pm wysłana przez Michal »

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 07, 2013, 11:49:20 am »
Trzeba było mówić to bym czarnym szkłem obkleił ,teraz juz za pózno bo akwarium jest do Ciebie w drodze  ;)
Lepiej szykuj 8 ludzi (to minimum) .
Ludzie naszykowani, jestem mega zadowolony - dziekuje.
Pokazalem zonie filmik i jest w szoku gdzie ja to mam zamiar postawic skoro w salonie juz stoja dwa akwaria ::)