Autor Wątek: 980 litrów w mojej głowie:)  (Przeczytany 15417 razy)

Offline Sosin

• Brzanka
  • **
980 litrów w mojej głowie:)
« dnia: Styczeń 15, 2013, 23:49:39 pm »
Witajcie:) Zakładając duży zbiornik na pewno każdy się boryka z wieloma problemami, tak jest przynajmniej w moim przypadku, choć wszystko mniej więcej zaplanowałem zawsze pozostaje pewna niepewność w głowie czy aby na pewno wszystko dobrze będzie:)dlatego też postanowiłem się z wami podzielić moimi planami jak i problemami co do budowy zbiornika 980 l. Na początek ogólny zarys zbiornika oraz systemu przelewowego (dość nie typowego moim zdaniem). Wybierając taki system przelewowy kierowałem się głównie zaoszczędzeniem miejsca w środku akwarium ponieważ tradycyjne kominy zajmują znacznie więcej miejsca. Poniżej plany ogólne zbiornika jak i całego systemu. Co o tym sądzicie?
980l. 3 x Potamotrygon hystrix , P.leopoldi , 2 x P.leopoldi black diamond , 2 x Astronotus ocellatus , 5 x Geophagus sp. Tapajos 'Red head' , 1 x Apteronotus albifrons , Osteoglossum bicirrhosum , 8 x Uaru amphiacanthoides

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: 980 litrów w mojej głowie:)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2013, 23:59:47 pm »
Twoj projekt to prawie to samo co ja mam w akwariumie z płaszczkami :)

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2013, 00:00:03 am »
 Witam....
 Musisz przeczytać kilka wątków miedzy innymi ten http://forum.arowana.pl/index.php?topic=615.0 Michał ma właśnie taki przelew na forum znajdziesz naprawdę dużo informacji jak dobrze zrobić akwarium....Wiem po Sobie zielony jestem a akwarium wspólnie zaplanowane wyszło super :((  Michał na pewno coś podpowie :))

P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Sosin

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2013, 00:12:58 am »
hehe właśnie akwarium u Michała mnie zainspirowało do zrobienia takiego systemu:)forum czytam już od jakiegoś czasu i z wielu rzeczy już skorzystałem :)ale zawsze dobrze jest się pytać bo kto pyta...:)

zastanawiają mnie pompy czy dadzą rade bo 1 to atman at 203 i przy podnoszeniu słupa wody na jakieś 150-170 cm straci na wydajności sporo bo z 2000l/h do ok 500-700l/h ale to do hydroponiki powinno wystarczyć ,a 2 to Jebao jpp-4500 i przy spadku z 4500l/h do 2340l/h chyba wystarczy?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2013, 00:42:21 am wysłana przez Sosin »
980l. 3 x Potamotrygon hystrix , P.leopoldi , 2 x P.leopoldi black diamond , 2 x Astronotus ocellatus , 5 x Geophagus sp. Tapajos 'Red head' , 1 x Apteronotus albifrons , Osteoglossum bicirrhosum , 8 x Uaru amphiacanthoides

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2013, 06:19:16 am »
Problem największy to taki, że naprawdę bardzo ciężko policzyć jaki będziesz miał przepływ. Zauważyłem że moja pompa nie pracuje zawsze tak samo. Może minimalne są różnice, ale jednak. Zaobserwowałem że nawet różnica temperatury wody wpływa na jej wydajność.

Jak ruszysz z całym systemem, połączysz wszystkie rurki to wtedy po kilku dniach działania całości będziesz w stanie zmierzyć jaki naprawdę masz przepływ wody.

Wydaje mi się że u Ciebie będzie on wystarczający. Zresztą, kiedyś myślałem że czym więcej tym lepiej. Ale po własnych doświadczeniach, oraz informacjach od innych użytkowników stwierdzam jednoznacznie że tabelki jakie możesz znaleźć na necie są zawyżone.

Jestem skłonny napisać, że mniejszy przepływ może być lepszy dla filtracji. Niech te bakterie spokojnie się rozmnażają i utrzymują na złożach filtracyjnych, a nie odrywają się po wpływem zbyt silnego przepływu.

A jeśli potrzebujesz silny prąd wody, bo ryby tego wymagają, to spokojnie załatwisz to innymi sposobami.

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline Sosin

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2013, 14:00:44 pm »
witam:)
Moje obliczenia odnośnie wydajności pomp są orientacyjne i brane z tabel ,oczywiście trzeba na nie brać poprawkę ale ogólnie rzecz biorąc wydaje mi się że taki przepływ powinien wystarczyć bo tak jak już wspomniałeś mniejszy przepływ przez złoża będzie lepszy dla bardziej wydajnej pracy bakterii a sumując oba przepływy filtracja powinna wystarczyć, jeśli chodzi o zmiany wydajności powodowane zmianami temperatury wydaje mi się że te różnice nie będą tak istotne dla ogółu filtracji.Dzięki za cenne uwagi bo każda rozkmina nad nawet małą rzeczą daje nam jasny obraz ogółu :)jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach :)hehe

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2013, 14:21:02 pm »
jakby co mam new jeta 8000 l/h do oddania, nówka w kartoniku :)

Offline Sosin

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2013, 14:26:40 pm »
hohoho z taką pompą to chyba filtracja biologiczna w tym zbiorniku straciła by na wydajności a większa była by mechaniczna

ciekawi mnie jedna rzecz jak można obliczyć spływ wody grawitacyjnie przez różne średnice rur? interesował się kiedyś ktoś tym tematem?

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:18:24 pm »
już nie przesadzajcie z tymi bakteriami :D jakoś nie wyobrażam sobie że nie mogą sobie poradzić z utrzymaniem się na ceramice bądź innym materiale biologicznym :D

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2013, 15:58:27 pm »
Jest strona na której podajesz jakie masz rury, jakie złączki, a nawet kolanka... i oblicza Ci straty uwzględniając powyższe...

Jak chcesz to mogę Ci poszukać... ale to też takie dokładne nie będzie ;)

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline Sosin

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2013, 12:52:02 pm »
witam
gdzieś już chyba o tej stronce wspominałeś na forum jak byś Michał znalazł tego linka możesz podesłać zawsze warto zalukać:), ale mnie bardziej interesuje czy jest może jakiś wzór na obliczenie tego?uwzględniając gęstość cieczy ,średnice otworów oraz przyciąganie ziemskie:)hehe wiem że to grubsza rozkmina ale kiedyś szukałem i nic takiego nie znalazłem;/

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2013, 15:15:36 pm »
Mówisz masz :)

Kalkulatory przyepływu wody...

Kalkulator Sumpa

Straty wydajnosci pompy

Po lewej stronie na tej witrynie masz jeszcze kilka innych...

I tutaj jeszcze kilka ciekawych tabelek:

http://flexpvc.com/WaterFlowBasedOnPipeSize.shtml

http://www.tlv.com/global/TI/calculator/water-pipe-sizing-pressure-loss.html

Ten jest ciekawy i bardzo rozbudwany:

http://www.pipeflowcalculations.com/flowrate/

Michał

580 l.

Offline Sosin

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2013, 16:26:08 pm »
Dzięki Michał bardzo ciekawe rzeczy tu są szkoda troszeczkę że nie są po polsQ:)ale na pewno się przydadzą:)

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2013, 00:28:16 am »
Nie wiem czy ma to jakiś sens obliczanie co i jak, Trzeba dać mocną pompę a w sumpie zostawić sobie margines bezpieczeństwa :) ja tak zrobiłem i mi wyszło :D
Pomyśl o automatycznej podmianie wody, ja nie wyobrażam sobie łażenie z wiadrami i wymienianie wody w takim zbiorniku

BTW jaką obsadę planujesz ?

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2013, 01:49:56 am »
Sosin: jak potrzebujesz pomocy to daj znać ;)

Ale jeszcze raz biorąc pod uwagę swoje doświadczenie uważam ze lepiej ciut mniej niż ciut wiecej ;)

Wyslane z iPhone poprzez Tapatalk
Michał

580 l.