Autor Wątek: Microglanis iheringi (Arlekinek wenezuelski)  (Przeczytany 16917 razy)

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
Microglanis iheringi (Arlekinek wenezuelski)
« dnia: Styczeń 05, 2013, 15:44:14 pm »
Nazwa: Microglanis iheringi (Arlekinek wenezuelski)

Wielkość: do 7 cm

Występowanie: Ameryka Południowa, Wenezuela, dorzecze Turmero

Parametry wody: temperatura 20-26°C, pH 6-7,5 GH 5-12°dH

Dieta: Gatunek wszystkożerny, pobiera wszystkie rodzaje pokarmu z dna. Głównym źródłem powinien być pokarm możny lub żywy. Warto również uzupełniać dietę o składniki roślinne. Pomimo niewielkiego rozmiaru mają duże pyski.

Wygląd: Cztery widoczne ciemne pasy przebiegające wszerz ciała, które zwężają się ku spodowi. Ciemny pas przebiega również przez płetwę ogonową oraz grzbietową.

Zachowanie: Najlepiej hodować w stadzie złożonym z kilku osobników. Nie jest agresywna. Wymaga wielu kryjówek głównie z korzeni i ewentualnie roślin. Mało aktywna w dzień. Poruszają się bardzo szybko, szczególnie gdy wyczują pokarm.

Rozmnażanie: Dymorfizm nieznany. Prawdopodobnie zostały rozmnożone.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
Odp: Microglanis iheringi (Arlekinek wenezuelski)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2013, 17:19:49 pm »
Ciekawe sumiki zwłaszcza do mniejszych zbiorników, kiedyś dosyć częste teraz wyginęły. Gdy były dostępne, często były mylone z Pseudomystus siamensis, chociaż absolutnie nie wiem dlaczego.
Warto również uzupełniać dietę o składniki roślinne.
pawel a możesz to rozwinąć ?

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2013, 17:39:03 pm »
Ciekawe, ale bardzo skryte. Czasem podczas karmienia wypłyną, to pływają szybciej niż na filmiku, ale tylko przez chwilę. Później się chowają.

Warto również uzupełniać dietę o składniki roślinne.
pawel a możesz to rozwinąć ?

Podstawa to pokarm pochodzenia zwierzęcego, szczególnie mrożonki typu wodzień są chętnie zjadane. Ale jako że jest to ryba wszystkożerna to zauważyłem że tabletki roślinne ze spiruliną też czasem je zainteresują, dlatego wydaje mi się że czasem można je podawać  ;)
Pozdrawiam,
Paweł

Offline hatiras

• Brzanka
  • **
  • labirynty, elki, morskie, itp
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2013, 17:56:53 pm »
Zapraszam, jeszcze kilkanaście sztuk w sklepie zostało:)

Offline Raffy

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2013, 18:01:07 pm »
U nas w sklepie pływają z 4lata i nikt ich nie kupuje :D Pewnie zamówione zostały jako l. siamensis, ale te ryby bardzo znacznie się różnią od siebie. Kiedyś posiadałem trzy takie sumiki, jako urozmaicenie obsady w akwarium holenderskim(roślinnym). Przy wpuszczaniu je raz widziałem, drugi przy likwidacji akwarium :D

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2013, 18:12:29 pm »
Ja mam cztery szt. Widuję je bardzo rzadko, ale nie jest aż tak źle, bo nie mają tyle kryjówek co w holendrze. Oblegają korzeń lub lokują się gdzieś z tyłu akwarium gdzie mój wzrok z ledwością sięga :D Dobrze że zrobiłem zdjęcia w worku bo tak nie ma raczej takiej okazji aby siedziały sobie gdzieś blisko.
Pozdrawiam,
Paweł

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2013, 23:16:53 pm »
Paweł, nie masz litości z tymi polskimi nazwami.
Cichlidae.pl

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2013, 23:38:21 pm »
Paweł, nie masz litości z tymi polskimi nazwami.
;D  taka nazwa funkcjonuje, więc podaję.

P.S. Wolę je mieć podpisane jako Arlekinki wenezuelskie niż jako Microglanis poecilus jak były w sklepie  ;)
Pozdrawiam,
Paweł

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2013, 00:07:54 am »
Właśnie mimo że rybki małe i ciekawe, co prawda dla kogoś kto nie musi widzieć ryby co dziennie, to jednak odział nieśmiertelnych i tak lepiej schodzi. Co za cholerny kraj.
Jeżeli się wrzuci w wyszukiwarkę graficzną Microglanis poecilus, to wyskakują zdjęcia Microglanis iheringi, hahaha, doskonała identyfikacja.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2013, 15:27:52 pm »
Mam 3 Microglanisy i świetnie się je ogląda gdy podczas karmienia wypływają na pełnej szybkości z kryjówek i zachowują się jakby miały ADHD  ;D A tak poza tym to jakby ich nie było w akwarium no ale to typowe nocne marki, więc trzeba się z tym liczyć. Pewnie z tego powodu nie cieszą się dużą popularnością, bo po co kupować ryby których później nie widać :P Mnie osobiście wystarczy jak je przyczaje raz na tydzień, co w ich przypadku nie jest złym wynikiem ;) Ogólnie opisano około 20 gatunków Microglanisów, ale dostępnych jest jedynie kilka. Haha 1 micro chyba wyczuł, że o nim piszę, bo wyleciał z norki pod korzeniem prezentując się w pełnej krasie ;) Nazwę Arlekinek przemilczę ;P

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2013, 23:57:52 pm »
Udało się nagrać skubanego  :D Czasami przepłyną baaardzo szybko gdzieś z tylu, podczas karmienia. Tak to pewnie w nocy... Dzisiaj trochę bardziej się ośmieliły, nie pędziły tak. Jeden siedział nawet chwilę z przodu i się mnie nie bał. Jak widać przez upały wszystkim odbija  :P

Pozdrawiam,
Paweł

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2013, 06:10:06 am »
Jak widać przez upały wszystkim odbija  :P
Myśle że wpływ na odmienne zachowanie ryb mogło mieć to, że poprzednia noc była burzowa. Ja wczoraj obserwowałem jak sumiki Hara hara śmigają po całym akwa także w toni wody, a normalnie to są niewidoczne w akwa, bo lubią wszelkie kryjówki i namiętnie z nich korzystają. Microglanisów nie zauważyłem na widoku, ale możliwe że po prostu wyszły z ukrycia wtedy, gdy akurat nie obczajałem akwa ;)

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2013, 16:21:27 pm »
Ja też zauważyłem u sumików, że bardzo reagują na zmiany pogody i to ma spory związek z ich zachowaniami i aktywnością szczególnie.
To nie tylko u tego gatunku.
Pozdrawiam,
Paweł