Autor Wątek: Gady Erythrinus'a  (Przeczytany 12032 razy)

Offline erythrinus

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Gady Erythrinus'a
« dnia: Grudzień 29, 2012, 19:56:48 pm »
Witaj na forum :) Piszesz, że zajmujesz się gadami. Chętnie dowiedziałbym się więcej na ten temat i myśle, że inni także ;)

Gady ewolucyjnie są satrą grupą zwierząt, ludzi często odstrasza ich wygląd ale strach jest zupełnie nieuzasadniony, trzeba je bliżej poznać żeby polubić. Są naprawdę fascynujące, róznorodność ewolucyjna jest tu ogromna, a niektóre przystosowania wręcz zadziwiające. Generalnie mam na dziś 3 gatunki żółwi lądowych : Testudo horsfieldi, Testudo hermanii, Stigmochelys pardalis i trochę jaszczurek min. Iguana iguana, Pogona vitticeps, Pogona henrylawsonii, Anolis carolinensis, różne odmiany barwne Eublepharis macularius, Rhacodactylus ciliatus, jakiś wąż też się znajdzie ;)
W sumie żadnych rarytasów ale i tak je uwielbiam  ;D
 Co do samej terrarystyki, niestety brakuje tu tego magicznego aspektu akwarystyki jakim jest tworzenie i utrzymywanie, sztucznego bo sztucznego, nie do końca samowystarczalnego ale prawdziwego ekosystemu w którym bakterie, rośliny i zwierzęta współgraja ze sobą tworząc pewien nierozerwalny układ tak jak to się dzieje w naturze. Całość zmienia się, ewoluuje, po kilku miesiącach akwarium zmienia sie nie do poznania od momentu założenia i chocbyśmy drugi raz założyli je w identyczny sposób to wyjdzie nam zupełnie inne środowisko, to tak jak w naturalnych ekosystemach a my mamy przywilej aby obserwować ten proces nie wychodząc z domu. To naprawde jest taki wycinek podwodnego świata oprawiony w szklane ramy, przynajmniej ja tak postrzegam akwarystykę. Przy gadach, zwłaszcza tych większych, o to trudno w domowych warunkach ale za to jest nieporównywalnie większy kontakt z podopiecznymi i to wynagradza wszelkie inne niedostatki, no i dochodzi zabawa z rozmanżaniem, odmianami barwnymi itd. a to wcale nie takie proste i wszystko zależy tu od hodowcy i czesto trzeba w sukces włożyć sporo pracy. Oczywiście ryby też się rozmnażają ale to aż tak nie cieszy jak odchowanie się przychówku od jaszczurek czy żółwi, pomyślne wyinkubowanie jaj w walsnoręcznie zrobionym inkubatorze, obserwowanie jak maluchy się klują potem dorastają ;)

Oto przykąłdowe fotki niektórych moich podopiecznych

« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2012, 20:05:18 pm wysłana przez erythrinus »

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
Odp: Gady Erythrinus'a
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2012, 20:11:31 pm »
troche tego masz. mozesz dac fotki z "lokalami" stworkow?
scleropages jardini

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2012, 22:33:32 pm »
Jaki gatunek węża masz? Daj jego fotki  ;)
Agamy też fajne, gekony również  :D
Pozdrawiam,
Paweł

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2012, 22:44:28 pm »
Rewelka !

Jak to jest z ich agresywnością ?
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2012, 00:02:59 am »
Gady piekne ale jakie fotki super robisz :)
Czy to stworzenie na 1 i ostatniej fotce to jest to samo?
Cudowna fotka z tym gadem na trawie z otwartym pyskiem 8)
Na spacerek z nim wyszedles? ;D
Co to jest?
Swietna kolekcja :)

Offline erythrinus

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2012, 17:14:16 pm »
 Co do agresywności to większość moich gadow urodziła się w niewoli i generalnie zwierzaki śa bardzo oswojone, można je swobodnie wyjmować w dowolnym momencie, zresztą one same się pchają najczęściej ;)
Oczywiśćie dużo zalezy też od gatunku i charakteru danego osobnika u mnie wyjątkiem jest legwan zielony Iguana iguana, ci zdeklarowani wegetarianie z reguły są to łagodne olbrzymy, ale mój to diabeł wcielony zawsze taki był, nie chce żadnych bliższych kontaktów z ludżmi, można przy nim posiedzieć, daje swobodnie manipulować w terrarium w swojej obecności, ale dotknąć się nie da, ani nawet z ręki  nie zje, taki typ i tyle. Dodatkowo jest duży, silny i potrafi tych argumentów użyć jak ktoś mu się naprzykrza, ale sam z siebie nie zaatakuje woli się odsunąć w razie czego i mieć święty spokój. Reszta to tak jak mówiłem łagodne jak baranki.

peterek, masz rację są dwie fotki legwana zielonego Iguana iguana z tym że na pierwszej byl trochę młodszy, a druga jest aktualna. Na trawie to samiec agamy brodatej Pogona viticeps, mój pierwszy gad, na dziś ma około 11 lat. Zdjęcie zrobiłem latem, większe jaszczurki warto wtedy wynieść na dwor żeby mogły korzystać z życiodajnych promieni słońca (w domu wymagane sa lampy Uvb, bez nich gatunki o dzienny trybie życia nieuchronnie dostaną krzywicy ze względu na niemożliwość syntezy wit. D3 a co za tym idzie wchłaniania wapnia). Na tym zdjęciu akurat gad jest w postawie obronnej bo się czegoś wystraszył ( chyba ptaka ale już nie pamiętam) no a ja nie mogłem nie skorzystać z okazji na świetne ujęcie ;)

pawel060, węża mam zbożowego  Pantherophis guttatus formę albinotyczną
Jak znajde chwilę to poszukam fotek na dysku i wstawię ;)

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2012, 19:59:21 pm »
Dzięki za spełnienie prośby i zaprezentowanie swoich gadzinek :) Najbardziej do gustu przypadły mi Legwan i Agama. Gady są ciekawymi stworzeniami. Osobiście miałem kiedyś do czynienia z Żółwiem czerwonolicym, a także Gekonami murowym, oraz leśnym. Jednak jak dla mnie gady mają jedną cechę przez którą tracą sporo na atrakcyjności, a mianowicie są zbyt statyczne. Choć przyznam, że chciałbym kiedyś postawić duże akwaterarium z Agamami błotnymi ::) A z płazami też miałeś do czynienia? Taka Żaba rogata, czy Ropucha aga są naprawdę ślicznymi bestyjkami 8) Jak do tej pory miałem jedynie Karliki szponiaste, Xenopus leavis, oraz aksolotla, czyli najpospolitsze gatunki. Plus traszkach, które nierozważnie łapałem 20 lat temu, ale to akurat się nie ma czym chwalić. Muszę jednak stwierdzić z całą pewnością, że ryby są najciekawszymi stworzeniami jakie można obserwować w domu, a fascynacja nimi jest nieuleczalną chorobą postępującą w szybkim tempie :D Niesamowite jest u nich to, że im więcej się człowiek dowiaduje tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że nie wie praktycznie nic. W pełni rozumiem więc to, że mimo swojego zamiłowania do gadów wystąpiła u ciebie także pasja do ryb :)

ot co

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2012, 00:33:02 am »
Jakby się człowiek cofnął do ery dinozaurów

Piękności :)

Offline erythrinus

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2012, 15:44:00 pm »
 Karkonosz, miałem doczynienia z płazami, teraz ich nie mam bo studiuję i jestem przez 4 dni w tygodniu w Warszawie a 3 w rodzinnym domu w Radomsku, ani tu ani tu nie da rady trzymać płazów bo jednak przy nich należało by być cały czas, są bardzo wrażliwe zwłaszcza na wachania temperatury i przesuszenie no i szybko hudną bez pokarmu, gady można zostawić na 2 tygodnie i nie ma obawy że coś sie stanie, w sumie stabilne akwarium też ;) Miałem kiedyś też aksolotle nawet podchodziły do godów ale ciężko mi zapewnić odpowiednio niską temperaturę prze caly rok a bez niej krótko żyją, pozatym miałem też Litoria caerulea, Phrynohyas resinifictrix i Phrynomerus bifasciatus no i karliki oczywiście też ;) Podzielam twój pogląd że więsze żaby i ropuchy są bardzo przyjemnymi stworami, ale płazy mają też jedną wadę, potrafią byc bardzo głosne w nocy, no chyba że trzymać same samiczki  ;D

Nic dziwnego że ci się podoba legwan, to naprawde piekne zwierzę, natomiast agamy są niezwykle przyjazne, nawet osoby które boją się gadów bardzo je lubią. Nawet moja mama się nimi zachwyca, a kiedyś się brzydziła takich sworów.
Fakt gady są dośc statyczne, ale to też zależy bo np. w terrarium z anolisami zielonymi ciągle jest ruch, polują, ganiają się, samiec zaleca sie do samiczek pokazując śliczny, czerwony łałok, bazyliszki czy agamy w grupie też potrafią dać popis akrobatycznych umiejętności więc to też kwestia gatunku i sposobu utrzyamnia. Generalnie gady są bardziej aktywne w dużych terrariach i w większej grupie, no i dzienne gatunki bo np. większośc gekonów to faktycznie żadko co kolwiek robi oprócz siedzenia w miejscu ;)

Offline ANd

• Płaszczka
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2012, 19:42:25 pm »
NIE WIEM CZY WIESZ ALE TWOJ LEGWAN MA STANOWCZO ZA MAŁA WILGOTNOŚC POWIETRZA,PRZEZ CO TEZ SA POUSZKADZANE GRZEBIENIE GRZBIETOWE,NO CHYBA ZE UBOGA DIETA
Spójrz głęboko w oczy i powiedz co chcesz dostać.

Offline erythrinus

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2013, 14:57:16 pm »
NIE WIEM CZY WIESZ ALE TWOJ LEGWAN MA STANOWCZO ZA MAŁA WILGOTNOŚC POWIETRZA,PRZEZ CO TEZ SA POUSZKADZANE GRZEBIENIE GRZBIETOWE,NO CHYBA ZE UBOGA DIETA

Ani jedno, ani drugie, uszkodzenia końców kolców na karku widoczne na drugiej fotce powstały w efekcie oparzenia, jakimś cudem dotknął nimi do żarówki grzewczej mimo że była zabezpieczona. Oczywiście po tym wypadku zastosowałem lepsze zabezpieczenia. I jak byś mógł to nie pisz drukowanymi literami.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2013, 15:38:09 pm »
A takie cos mieszka z moim bratem ;)

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:11:32 pm »
Erythrinus te rzekotki które miałeś też niczego sobie. Aksolotlom to faktycznie zapewnienie odpowiedniej temperatury często stanowi spore wyzwanie. Ja u swojego zauważyłem, że jak temperatura zjechała do 12*C to nic sobie z tego nie robił, a nawet wykazywał spory apetyt ;) Peterek te węże są po prostu przepiękne ::) 

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:31:04 pm »
Węże i jaszczurki są naprawdę świetne. Zawsze chciałem mieć jakieś gady, ale niestety, brak miejsca a i mama pewnie nie dała by się przekonać  ;D Jak na razie myślę o jakiś patyczakach, chociaż hodowla "robaków" moim marzeniem nie jest  :D 
Pozdrawiam,
Paweł

Offline erythrinus

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2013, 14:27:58 pm »
peterek, zbożówkę mam podobną, w załączeniu fotka ;)
A Morelia cudna uwielbiam te węże, to chyba najładniejsze z pytonów.

pawel060, owady też moga być ciekawe, ja szczególną sympatią darzę modliszki kształty niektórych gatunków są naprawdę niesamowite. Tak wogóle to trudno znależc grupę zwierząt która ciekawa nie jest, natura bywa zadziwiajaca ;)

PS: Żeby nie było, mysz to mrożonka ;)