Autor Wątek: Pseudopimelodus bufonius  (Przeczytany 17104 razy)

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Pseudopimelodus bufonius
« dnia: Grudzień 22, 2012, 12:46:05 pm »
Przy okazji Belo Monte przypomniało mi się coś co kiedyś pisałem ;)

Pseudopimelodus bufonius

Wszyscy zarażeni wirusem zwanym akwarystyka wiedzą jak wielkim bogactwem naturalnym obdarzona jest południowoamerykańska Amazonka. Mnogość zwierząt żyjących dzięki tej rzece, niezliczona wręcz ilość gatunków pływających w niej, ciągle odkrywane nowe i dziedzictwo plemion indiańskich nadal żyjących  po obu jej brzegach i często niezbadane jeszcze tereny to wręcz cud świata. Nie na darmo Amazonia jest nazywana zielonymi płucami  świata – amazońskie lasy wydzielają najwięcej tlenu i pochłaniają najwięcej dwutlenku węgla. Co dziesiąty opisany i znany gatunek roślin na świecie znajduje się w Amazonii, na jednym kilometrze kwadratowym potrafi tu urosnąć 75 000 gatunków drzew czy 20% ptaków całego świata! Przykłady można mnożyć , najgorszym jednak jest to, że tereny te w związku z ciągłym rozwojem populacji ludzkiej i zapotrzebowaniem na wiele surowców i składników tych lasów z każdym rokiem ulegają coraz większej degradacji. Można powiedzieć taki los, taki czas, takie życie, ja jednak zastanawiam się co mogę zrobić, aby pomóc tym, którzy się temu sprzeciwiają i jaką cegiełkę dołożę. Może tych kilka słów napisanych głośno powyżej…

Do rzeczy jednak. Od Orinoko przez Jezioro Maracaibo  po rzeki  Brazylii występuje interesujący sum : Pseudopimelodus bufonius.  Z racji tak szerokiego występowania, różnych miejsc przebywania i różnego klimatu ma kilka odmian barwnych i kilka podgatunków. Ten przepiękny drapieżnik ma jeszcze kilka innych nazw: Sum trzmiel, Giant Catfish Trzmiel, Sum Jelly, Sum Jello. Jego żółta barwa ciała w pionowe nieregularne pasy połączone z twardym charakterem, ciekawymi zachowaniami i osiąganym rozmiarem maksymalnym 24, 5 cm powodują, że jest  atrakcyjną rybą dla amatorów akwarystyki  z biotopami Ameryki Południowej. Należy jednak pamiętać, że mimo tego, że jest to ryba przydenna i niezbyt ruchliwa ( w dzień) akwarium a jakim znajdzie najlepsze warunki to zbiornik o wymiarach: 100cm x 50cm x 50cm. Pseudopimelodus jest nocnym markiem, w dzień uwielbia się kryć w zacienionych miejscach, norach, pod warstwą np. liści. Wielu akwarystów stosuje rury ceramiczne, PCV, tuby korkowe i oczywiście naturalne środki aranżacji.

Wygląd i ubarwienie:

Jeżeli można tak powiedzieć standardowe barwy Suma trzmiela to żółte ciało, czarne bądź ciemno brązowe nieregularne 3 pionowe pasy, podobnie ubarwione płetwy boczne i brzuszne. Spotykane inne odmiany barwne prawdopodobnie pojawiają się w związku z innym terenem występowania niż rodzimy w Wenezueli i innymi warunkami życia, otoczenia, parametrów wody czy nawet samopoczucia psychicznego w momencie braku kryjówek. Ma masywną głowę z małymi oczami,  mocny rozszczepiony ogon i dość krótkie wąsy. Źródła mówią o tym, ze rośnie dość szybko do 12-13 cm długości, później wzrost wyraźnie spowalnia. U dorosłych osobników ponadto, nietrudno rozróżnić płeć : samce mają wydłużone brodawki płciowe.

Zachowania w akwarium:

Pseudopimelodus bufonius jest na pierwszy rzut oka pływającą „niezdarą”, najczęściej leży w swojej kryjówce i obserwuje otoczenie. W dzień trudny do zauważenia, w nocy aktywny, w momencie ataku jest jak błyskawica. Jest bardzo silną rybą- kiedy nie zorganizujemy mu kryjówek, jest w stanie podkopać i poprzestawiać głową spore skały i korzenie, aby je mieć. Na pewno zrewanżuje się swoim zachowaniem w momencie zapewnionego delikatnego, nikłego oświetlenia i licznych miejsc do ukrycia.

Trzmiel jest raczej samotnikiem, nie znalazłem informacji o stadnym występowaniu w akwariach, są również wzmianki o tym, że jest mocno terytorialny. Na pewno jest żarłoczny i co zmieści się w jego pysku może stać się pokarmem, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jego towarzystwo- niech będzie większe niż on sam. Nie ma problemów z jego karmieniem- przyjmuje praktycznie wszystko co mu się poda, od żywego, po suche tabletki.

Zakres temperatur w jakim może przebywać to 24-28°C,  warto zadbać aby zapewnić wyraźny prąd wody, miękką wodę 5,6 – 7.6 pH i piaszczyste podłoże. Wszystko dla komfortu naszego ulubieńca.

Rozmnażanie :

Wg dostępnych informacji nie rozmnożono Pseudopimedolusa w niewoli.

Podsumowanie…czy jest potrzebne? Każda ryba ma swojego amatora- zwolennika, uważam, że dla każdego pasjonata drapieżników opisywany sum będzie gratką samą w sobie. Na pewno nie jest rybą do akwarium ogólnego z racji swojego charakterku . Dzięki temu wszystkiemu staje się rybą wartą szerszego poznania.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
Odp: Pseudopimelodus bufonius
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2012, 14:11:59 pm »
Świetnie, że na forum znalazł się opis bufoniusa. Prócz naprawdę niebanalnego wyglądu ma dużą zaletę jaką jest to, że osiąga stosunkowo niewielkie rozmiary w porównaniu do innych ciekawych sumów z SA. Nie bez znaczenia jest też to, że jest u nas w miarę łatwo dostępny. Zresztą nawet na naszym forum są osoby, które go posiadają, więc może coś tam o nim skrobną. Sam też postaram się za jakiś czas napisać jak się bufonius zachowuje, bo sobie go sprawiłem na gwiazdkę ;)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2012, 23:28:06 pm »
Co do agresji, według moich obserwacji takie ryby nie tworzą jakichś ławic, czy nawet niewielkich grupek. Jednak nie zauważyłem agresji, mam dwa osobniki jeden jest co najmniej połowę większy od drugiego. Poza tym w sklepie z którego je pobierałem, też nic takiego do mnie nie dotarło. A o innych gatunkach np. Kryptopterus cryptopterus czy Luciosoma sp. wspominali że wykazują agresję.

Offline erythrinus

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2012, 19:35:15 pm »
 Mam też tego suma u siebie, rośnie stosunkowo szybko ale nie wykazuje agresji w stosunku do innych ryb w żadnym stopniu. U mnie pływa w wielogatunkowym zbiorniku, nie atakuje ryb mniejszych od siebie ale za dużych by je połknął, bez problemu tolerował też inne sumy nawet te znacznie mniejsze od siebie jak młody Pimelodus pictus, jednynie na rybki które mieszczą mu się do pyska może zapolować. Sumik godny polecenia, bardzo ładny i łagodny ale w kasze dmuchać sobie nie pozwala, daje radę o połowę większemu erythrinusowi ;)
 Mój ma swoją ulubiona kryjówkę w załomie korzenia gdzieś w połowie wysokości zbiornika i tam przesiaduje. Wcale nie jest prawdą że ten sum nie jest widoczny za dnia, mój po początkowym okresie adaptacji kiedy przez kilka miesięcy nie widziałem go wogóle, zaczął wypływać też za dnia a podczas karmienia pojawia sie obowiązkowo i nie jest zbyt płochliwy jak już wyjdzie ;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2012, 22:23:43 pm »
I proszę, kolejne ciekawe spostrzeżenia ;)

Witaj na naszym forum kolego :)

Pozdrawiam !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2012, 17:31:06 pm »
Dzisiaj doszły trzy sztuki, zobaczymy teraz z tym terytorializmem.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2013, 23:28:24 pm »
Więc tak, odkąd wpuściłem dodatkowe trzy sztuki często je obserwuję. Chciałem bardzo zaobserwować terytorializm i agresywne zachowania. No i zaobserwowałem, najlepiej to widać podczas karmienia, gdy wszystkie wychodzą. Jedyne co widziałem to przepychanie, trochę podobne do walki sumo. Starają się pyskiem wypchnąć innego osobnika kawałek dalej. Co ciekawe nie zawsze i nie wszystkie osobniki, jako że jest między nimi różnica wielkości, wiem który jest który. To wszystko, nie robią sobie przy tym najmniejszej krzywdy. Co ciekawe dwa siedzą razem w jednej kryjówce, reszta osobno w kryjówkach, ale dosyć blisko siebie.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 20, 2013, 23:39:12 pm »
Drago a jak one wychodzą do karmienia to pali się jakieś światło w akwarium?

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2013, 23:48:26 pm »
Tak jest zapalone, nie zwracają na to żadnej uwagi.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2013, 23:53:00 pm »
Tak też myślałem. Mój co prawda na razie łba spod korzenia nie wychyla, ale myśle, że to kwestia czasu.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 20, 2013, 23:58:04 pm »
Co mu serwujesz z menu?

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 21, 2013, 00:07:35 am »
W menu królują mrożonki w postaci ochotki, czarnego komara, filetów z tilapi, oraz krewetek. Żarcie dostaje stacjonarnie w okolice kryjówki.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2013, 00:17:29 am »
Właśnie byłem ciekaw, czy dajesz mięso ryb, bo to najlepiej lubią. Ale żarcie znika, czy zostaje?

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2013, 05:10:30 am »
Widziałem jak wciąga kawałek fileta, więc niejadkiem nie jest.

Offline arsik

• Pielęgnica
  • Artur, akwaria ok. 100 ;-)
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 21, 2013, 08:48:07 am »
Ja mam obecnie 6 P. bufonius u siebie i podpisuję się pod tym co napisał Drago. Zero agresji, jedynie przepychanki przy szwedzkim stole. Ale widziałem już nawet bardziej rozpychających się, podobno cywilizowanych(?), ludzi ;-)
Karmienia ochotka, artemia, cz. komar, ale chyba najbardziej to lubią rurecznika żywego (szczególnie po 1-2 dniowej głodówce). Wtedy to jest szał ciał w akwarium ;-)
www.akwapasja.pl www.facebook.com/akwapasjaPL

Za dwadzieścia lat będziesz żałował tylko tych ryb, których nie kupiłeś...;-)