Autor Wątek: Nandus nandus  (Przeczytany 26593 razy)

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
Nandus nandus
« dnia: Grudzień 17, 2012, 20:01:48 pm »
Witam :)
Poszukiwalem Nandus nebulosus ktory zamieszkuje te same bagna co Channa bankanensis ale niestety go niemieli wiec kupilem jego kuzyna Nandus nandus ;D
Jak na razie nowy nabytek plywa zestresowany a banka pokazala delikatnie kto tutaj rzadzi i jak na razie jest spokoj ;)
Rybka jest naprawde bardzo ciekawa.....
Jesli ktos ma/mial z nia do czynienia to poprosze o Wasze spostrzezenia i obserwacje :)

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
Odp: Nandus nandus
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2012, 20:48:21 pm »
Widzę, że sprawiłeś sobie już prezent świąteczny ;) Czytałem kiedyś, że Nandus nandus jest spokojną rybą, by nie powiedzieć płochliwą i nie bardzo pasuje do agresywnych ryb. Skoro u Ciebie pływa razem z szachistą pewnie za niedługo będzie wiadomo, czy rzeczywiście tak jest. Miejmy nadzieje, że banka nie będzie zawracać sobie nim głowy.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2012, 21:32:16 pm »
Widzę, że sprawiłeś sobie już prezent świąteczny ;)
Swiety Mikolaj mi go przyniosl :P

Skoro jak piszesz jest lagodny a raczej plochliwy to mozliwe,ze Kasparov zostawi go w spokoju ;)
No,ale pozyjemy i zobaczymy.
Banka go na pewno nie polknie gdyz jest duzo za duzy.
Jak go obserwowalem w sklepie to w pewnym momencie sobie ziewnal :o i normalnie sie przestraszylem o Channe :P
Normalnie cos niesamowitego.....ale to ma morde :o
Wyczytalem takze,ze czasami niechca zrec martwego ale mam nadzieje,iz sie przestawi jak banka na poczatku.

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2012, 21:51:06 pm »
podobny do Datnoides-a

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2012, 22:20:32 pm »
karkonosz ma racje to bardzo spokojna ryba, z zachowania podobna do tak zwanych ryb liści z rodziny Polycentridae. Nie jest to ryba która by się jakoś bała ataku na siebie, dlatego powinien sobie poradzić, dopóki  wężyk jest jeszcze mały.Na początku, na pewno nic co się nie rusza nie złapie i będzie głodował. Dlatego powinieneś się zaopatrzyć w żywą szklarkę czyli wodzienia, jeżeli w ogóle jest tam dostępny. Lub jakieś najtańsze małe rybki, pokarmić go obficie żywym. Potem głodówka i jedną małą żywą rybkę, jak złapie i zje to od razu pasek fileta z ryby. Powinien pod wpływem emocji złapać, następnym razem przy karmieniu dawaj paski filetów, powinien zacząć łapać. Jeżeli nie to powtórka, jedną małą rybkę i kawałek fileta jeden potem drugi. Może to zabrać trochę czasu, ale uwierz mi że się nauczy jeść martwe.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2012, 03:40:46 am »
Dzieki Drago :)
Służę uprzejmie, może w końcu się do czegoś przydam haha.
Tak wysuwalny pysk ma spore powiększenie, ale i niestety mankament. Gdy taka ryba złapie coś czego nie da rady przełknąć np. małego skalara, nie jest w stanie tego wypluć. Co za tym idzie, niestety czeka ją pewnie śmierć głodowa. Dlatego mimo dużego pyska, nie dawaj mu za dużych porcji, inaczej będziesz musiał go wyłowić i przeprowadzać operację wyciągania żarcia z pyska pincetą. A przy takiej budowie, to chyba jakaś cienka błona, nie jest to łatwe i można doprowadzić do problemów ze złożeniem go do normalnej pozycji, lub uszkodzenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2012, 03:44:53 am wysłana przez Drago »

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2012, 09:52:28 am »
Dobre spostrzezenie Drago ;)
Dzieki jeszcze raz.
Nandusik przezyl nocke wiec jest dobrze :)
Po zgaszeniu swiatla go obserwowalem i wyglada na to,ze jest nocnym drapieznikiem.
Drago,mozesz mi jeszcze napisac jakis wystroj akwa mu najbardziej pasuje?

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2012, 05:21:47 am »
Jeśli chodzi o to "ziewanie" nandusa to podobne zachowanie zaobserwowałem u Ctenopoma acutirostre. Buszmeny paszcze mają co prawda trochę mniejsczą, ale i tak świetnie to wygląda jak ją rozewrą.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2012, 10:16:57 am »
Tutaj to ta ryba przeszla sama siebie ;)

http://www.sandeshkadur.com/2012/09/kaziranga-flood-in-pictures/

No i moje fotki ;D

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2012, 11:54:47 am »
peter to co masz w akwarium myślę że podpasuje mu doskonale. Nie zauważyłem żeby te ryby jakoś specjalnie się chowały, jednak u ciebie w razie co ma kryjówki. Ewentualnie, jakieś trawy gdzieś z boku, jeżeli tobie by to odpowiadało, możliwe że spędzał by tam czas.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 19, 2012, 22:23:44 pm »
Z tego co widze to raczej sie niechowa.
Po prostu zawisa gdzies czy siada na piasku i tak jest w bezruchu wszystko obserwujac ;)
Szukam info na temat tej ryby na innych forach i wyczytalem ze te ryby rosna baaaaaardzo wolno.
Jeden koles napisal ze jego Nandus jadl jak swinia i przez 2 lata prawie mu nieurosl a inny napisal,ze jego pupilek przez 3 lata urosl 2,5cm ;D
Zdania sa tez podzielone na temat jego maxymalnego wymiaru.
Posiadacze tych ryb napisali,ze maxymalne wymiary jakie osiagnely to 12-18cm.
Kilka osob tez napisalo,ze widzialo czy mialo 20cm Nandusa.
Gdzies tez wyczytalem,iz do osiagniecia 20cm potrzebuje on okolo 10 lat :o
A jak bylo z Twoim lisciem?
PS.Bankanensis przestala sie nim interesowac i nawet czasami leza kolo siebie na piasku :)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2012, 22:43:52 pm »
Tak jak pisałem ta ryba nie jest z tych która bała by się ataku, więc wężyk go ignoruje. Sam mam ten gatunek od niedawna, więc na temat wzrostu nic nie napiszę. Różne ryby rosną i dojrzewają z różnym czasem, nie ma na to reguły, wszystko zależy od gatunku i cech przystosowawczych powstałych w trakcie ewoluowania.
Tutaj mrs pokazał to o czym pisałem w przypadku rozkładanego otworu gębowego. http://forum.arowana.pl/index.php?topic=1353.0;topicseen

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2012, 12:13:47 pm »
Fotki slabe ale widac przyjazn i braterstwo ;)

No i sam listek :D

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2012, 13:41:02 pm »
Banka to chyba poczuła ducha świąt, że taka miła dla Nandusa jest i nawet mu pozwala posiedzieć obok siebie ;) Dobrze, że nie ma żadnych zadym i oby tak dalej.