Autor Wątek: Wielkość ryby, a wielkość akwarium  (Przeczytany 47822 razy)

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
Odp: Wielkość ryby, a wielkość akwarium
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 30, 2013, 13:37:32 pm »
Peterek,
Czyli dno 480x240cm dla arowany? Nie miałbym nic przeciwko, ostatnio widziałem 70 neonów w 2000L akwarium i to robiło dużo większe wrażenie niż standardowe "miksy" tworzone przez wszelkich monsterfishkeeperów. Niestety, ludzie zamiast cenić mniejsze ryby w dużych akwariach (i móc obserwować ich naturalne zachowania, co jest niemożliwe do osiągnięcia trzymając je w "zalecanych" litrażach, dajmy na to pielęgnice Meeki w 112L) muszą mieć prawdziwe potwory w niezależnie od tego, na jakiej wielkości zbiornik mogą sobie pozwolić. I nie dość, że takie akwaria wyglądają do dupy (pomijam już zupy rybne Azjatów), bo nie ma już miejsca na elementy wystroju tworzące naturalny wygląd akwarium, a ryby ocierają się o siebie jak tylko chcą zrobić zwrot. Na prawdę gdyby choć część ludzi chcących spróbować swoich sił w hodowli "zajebiście chlapiących przy karmieniu, wow" ryb, wybierali mniejsze gatunki, nie mniej wartościowe, a po prostu pasujące do akwariów w zakresie 1000-2000 Litrów pojemności.

Może wtedy nie byłoby popytu (albo zmalałby) na takie idiotyzmy jak arapaimy, Pseudoplatystoma, czy sumy czerwonopłetwe. Po co to komu? Tak, "oddam jak wyrośnie", tylko gdzie? Ilu jest w Polsce akwarystów, którzy mają kryte stawy przy domu? Albo ogrodów zoologicznych, dysponujących akwariami większymi niż 2000 litrów? Mało, a jak są, to mają już pod dostatkiem arapaim czy sumów czerwonopłetwych.

Może warto by było poprzez stronę Arowana.pl, skoro stała się już takim polskim MFK (i ja nie mam nic przeciwko temu, o ile się zanadto się doń nie upodobni...) uświadamiać ludziom, że zamiast spełniać swoje nierozważne marzenia powinni zwrócić swoją uwagę na małe drapieżniki, których po prostu nie trzeba będzie wydawać, bo nie przerosną tego kubika wody, który mamy w domu? Na prawdę, są inne ryby niż arapaimy, P. motoro, czy inne ogromne gatunki.

Proszę, aby nikt nie potraktował tego jako osobisty atak; nie miałem w tym takiego celu. Liczę tylko, że każdy rozsądny użytkownik tego forum (a nie wątpię, że tacy właśnie jesteście) dokładnie przemyśli następny zakup kolejnego monsterfisha, którego będzie musiał się pozbyć w ciągu następnych 2 lat. Powiedzcie mi, po co kupować ryby dożywające 20 lat, skoro będą musiały opuścić nasze akwarium po dziesięciokrotnie krótszymokresie czasu? Wspomnianych psów [zazwyczaj] nie wyrzuca się na ulicę, jak przerastają budę  :)

Pozdrawiam i życzę samych rozsądnych zakupów!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2013, 13:54:35 pm wysłana przez piotrK »
Cichlidae.pl

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 30, 2013, 17:01:59 pm »
Peterek :)
Ja uważam, że nie ma takiego rozmiaru, które by było odpowiednie dla takich ryb w warunkach domowych u znacznej większości akwarystów. Ale kiedy zapewnimy jednej sztuce takie wymiary o jakich pisałem, to z własnych obserwacji mogę śmiało powiedzieć że są to wymiary wystarczające aby ryba się nie męczyła. Ale uwaga, nie męczyła nie znaczy że była by super szczęśliwa :)

Gdyby tylko takie zbiorniki były zakładane dla takich ryb jak Arowana to bym był zadowolony !

Ja sam mam dylemat, jaki zbiornik stanie w moim domu i czy moje aspiracje nie zostaną zatrzymane przez żonę... bo przecież nie pozwoli mi na zbiornik który stanowi 1/5 wielkości domu ;)))) ;)

PiotrK !
Super napisane. Jedyne co mogę napisać to, że są osoby (sam takie znam) które nie mogą i nie chcą się przekonać do mniejszych drapieżników. Muszą mieć duże okazy i koniec ! Jaka jest tego przyczyna ? Cóż  :( niektórzy lubią bo inni lubią i się zachwycają, a nie którzy lubią tylko dla siebie ;) I ja to to drugie rozumiem ;)

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Voldemort

• Brzanka
  • **
  • 660l 200x60x55h
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 30, 2013, 17:50:13 pm »
Kiedyś jak ktoś napisał mi że 450l dla 4 pawic to mało to się śmiałem :) Teraz po tym jak to sam przeżyłem pawie w 450l wiedzę i wiem ze 450l nie specjalnie nadaje się nawet na 2 sztuki.

Dla ryby która osiąga 35 cm dobra pojemność to 600+ dla pary,dno 200x60.

Pewnie czują się w 450l dobrze,bo rybie chodzi o żarcie,bezpieczeństwo,rozmnażanie jeśli są warunki.
Raczej nie przeszkadza im dno 150x50 ale po pierwsze EFEKT wizualny jest słaby....... a po drugie przeciętnej wiedzy akwarysta będzie miał problemy z parametrami wody.

A trzymanie ryb po to żeby oddać je za rok czy dwa,moim zdaniem jest sposobem na potrzymanie sobie wymarzonej ryby choć jakiś czas,to dużo czasami bo nie każdy może sobie pozwolić na baniak 2000+

A szara rzeczywistość jest taka że wielu tego nie przeczyta i jego aro będzie do końca życia żyła w 450l.

Albo tak jak ja kiedyś będzie śmiała się z kanonów i norm jakie tworzy się na poważnych forach takich jak to czy pawiookie.pl
Ja troszkę zmądrzałem po własnych doświadczeniach ale bywają uparci ludzie którzy nie uczą się na własnych błędach.

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 30, 2013, 18:53:21 pm »
A, gdzie ty tak zmądrzałeś pisząc że na pawiookie.pl ......to co są niby bzdury napisane.
Jest tam do tej pory i było kilka osób które, miały i mają większy wpływ na akwarystów w kraju niż ci się wydaję.
Dużo mógłbyś się nauczyć. Zresztą sporo osób mogłoby.

Co ty Vold..... 600lit masz i myślisz że, uszczęśliwisz ryby.
Tam był podany konkretny przykład że 450lit jest minimum. I zgodzę się z tym w zupełności.
Od czegoś trzeba zacząć. Jest kilka przykładów trzymania ryb o takim gabarycie w takim litrażu  jest i jakoś wszystko funkcjonuję przez lata dobrze.

Co do powyższego to w zasadzie żeby nie te 1000-2000 lit mało by było wiadomo o jakimkolwiek gatunku.
Nie samą wielkością przestrzeni  ryba żyje.
Można po chwili refleksji dojść do wniosku że, najlepiej w ogóle nie trzymać ryb bo, to jest karygodne i pozbawia ich wolności.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2013, 15:27:37 pm wysłana przez Michal »
Pozdrawiam Paweł

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 31, 2013, 13:10:49 pm »
dla tego nie lubię ryb z odłowu, jakiś murzyn złapie rybę wpakuje do wora wyśle na drugi koniec świata. Ryby nie z odłowu nie widzą co to wolność i przez to może łatwiej jej jest przyzwyczaić się do życia w 5 taflach szkła ;)

a jaranie się czy to odłów F1 czy F100 to debilizm, ja wole kupić f100 zeby jadła i była ładna, niż odłów który marudzi i w każdej chwilo może sie wywalić... to tak BTW :D

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 31, 2013, 15:32:31 pm »
Coś w tym jest noucamp :)

Też się zastanawiałem czmu ludzie piszą że koniecznie szukają f0 i że innej nie chcą. Jeśli argumentuja to checią poznania ryby dzikiej no to jeszcze mogę się zgodzić, ale jeśli ich jedyna wytyczną jest posiadanie takowej ryby tylko dla tego że jest "cool" no to nie rozumiem...

Ale może ktoś się wypowie na ten temat, bo może jest jakiś inny powód...

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 31, 2013, 15:54:15 pm »
Peterek,
Czyli dno 480x240cm dla arowany?
Moim zdaniem dla doroslej juz 120cm TAK ;)
Oczywiscie piszemy o minimum ;D
Jesli ktos mnie chce za to zlinczowac to prosze bardzo a i tak zdania niezmienie :P

Co do ryb z odlowu to wydaje mi sie,ze chodzi tutaj o wyzwanie dla akwarysty.
Pisze o prawdziwym akwaryscie a nie o jakims idiocie ;)
Sprawdzenie siebie samego i czerpanie z tego satysfakcji.
Ja tak o tym mysle.....

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 31, 2013, 15:58:24 pm »
no własnie a tych prawdziwych akwarystow jest bardzo malo :( ja jesli za 10 lat bede dalej hodowal plaszczki i je rozmnazal bede prawdziwym akwarysta :) bo teraz to staram sie nim byc... :)

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 31, 2013, 16:07:02 pm »
Zachowanie, kolorystyka, dostępność gatunku Michał w dużej mierze. Tak w moim odczuciu bo, przecież jest cała lista ryb mniej lub bardziej pożądanych.
Czasami ryby z odłowu są trochę mniej agresywne (nie wszystkie ja mogę powiedzieć to na przykładzie ryb z rodzaju Tropheus...... dawno temu  :)) Mniejsza agresja, i mniej płochliwe o dziwo.
Z kolorem bywa różnie i genetyka ma wpływ i środowisko w  którym ryba jest, współtowarzysze, pokarm itd

F1 są doskonałym materiałem do hodowli i też jestem zdania że, ryby które uda się rozmnożyć powinno się w miarę możliwości sprzedawać, oddawać. Tak aby, nie wpływać negatywnie na stan populacji w środowisku naturalnym.
Na pewno nie wszystkie gatunki ale, jest spora część ryb która i tak nawet gdyby nie była poławiana jest już dość poważnie przetrzebiona.
W szczególności  całkowicie wytrzebione i w dużej mierze nie poznane pielęgnice z Madagaskaru i  jez. Wiktorii  z  Wyżyny Wschodnioafrykańskiej....tak na marginesie.

Pozdrawiam Paweł

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 31, 2013, 17:05:06 pm »
Jak by nie było popytu na dorastające do dużych rozmiarów ryby, to można by liczyć na to że poszerzyła by się dostępność małych i średnich rozmiarów ryb. Było by to bardzo korzystne, bo wiele z nich nie zostało poznane, a doskonale nadają się do akwarium. Po prostu sklepy powinny sobie odpuścić sumy czerwonopłetwe itp.

Co do odłowów, to niektóre ryby hodowlane wyglądają i zachowują się już całkowicie inaczej.
Nie chodzi tu o F1 czy F5 ale o ryby które już zatraciły pierwotne cechy, albo były krzyżowane. No i też wiele gatunków nie jest rozmnażana lub bardzo rzadko, więc odłów jest konieczny aby zdobyć te ryby.
Pozdrawiam,
Paweł

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 31, 2013, 17:55:09 pm »
Od stuleci trzymano ryby w za małych zbiornikach. Sumerowie, Chińczycy ...
Trzymanie dawno temu ryb w glinianych czy porcelanowych wazach. Co zrobimy? Nic, możemy przyklasnąć Rzymianom, bo budowali jako pierwsi chyba baseny dla ryb.
 Zawsze dyskusyjną pozostanie wielkość właściwego akwarium dla konkretnej ryby- chodzi jednak o coś więcej, a mianowicie o edukację. Nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy "zwalają" winę za to co mają w akwa na sprzedającego. Wiem, on często jest traktowany jako doradca...Ale czy w dobie internetu i możliwości jakie ze sobą niesie problemem jest, aby samemu się przygotować? Żeby zmierzyć siły na zamiary, a raczej akwarium do ryby kiedy będzie dorosła? Chyba nietrudne i może nie jest to moim celem w życiu, aby ludzi uświadamiać, na pewno kiedy tylko będę mógł to to uczynię. I już z niejednego sklepu akwarystycznego mnie próbowano wyprosić za "prostowanie "wypowiedzi specjalnisty od rybek, a sam wiele jeszcze nie wiem.
 Popyt na duże ryby będzie zawsze, chęć posiadanie czegoś co daje "fan" była, jest i będzie.
Temat po tysiąckroć wałkowany, ale niezmiernie ważny.

Offline maskotus

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 02, 2013, 15:58:21 pm »
Możemy ponarzekać na forach, ale tak naprawdę to nic nie da. Do puki pieniądz ważniejszy od dobra ryb do puty np w Kakadu czy innej sieciówce będą zachwalać Adonisy do 50 litrów. Ostatni spędziłem 20 minut w tym sklepie, sprzedali przy mnie 4 sztuki (2 parki). Zapytałem kupującego czy wie do ilu cm. ta ryba rośnie... sprzedawca się wtrącił i powiedział, że to odmiana mini do małych akwariów. Wymiękłem.
Wystarczy spojrzeć na allegro ile gibicepsów, sumów rekinich jest do sprzedania/oddania.

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 02, 2013, 16:03:38 pm »
maskotus, klasyczne przykłady ryb które powinny być już dawno zastąpione przez sklepy innymi gatunkami.
Nawet powiedziałbym, że to dla nich zysk sprowadzać coś innego, mniejszego.
Pozdrawiam,
Paweł

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 02, 2013, 19:09:24 pm »
Do tego u niektórych dochodzi własne widzimisię a, z tym często jak z pługiem na Syberii. Ciężko orać a, i z drugiej strony nie ma co.

Podzielę się kilkoma znanymi mi przykładami. Jeden z nich jest nie mojego autorstwa ale, od dawna się na nim po części wzoruje i sprawdza się w dużej mierze.

Czy dla ryby akwarium jest wystarczające czy jest za małe można by rzec. Sama o tym da znać.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt że, ryba nawet dużych rozmiarów np. Parachromis managuenisis  natura ok.60cm
W akwarium rzadko ponad  50cm.  Standardowo około 40cm.  A, jednak jest w stanie się rozmnożyć, wychować liczne potomstwo i żyć długo z jednym partnerem.
Jest sporo takich przykładów z rybami z A.centralnej w szczególności mowa o tych dużych z grupy Guapote.
Do tego jeszcze ta ich agresja ahhh :P
Średniej wielkości drapieżniki (mowa ogólnie względem ryb akwariowych) z Malawi dorastające średnio do 30-35cm w akwarium o wymiarach  300x90x70cm w grupie składającej się przeważnie par w liczbie 20 szt.

Żyły zgodnie  :)  do póki para Nibochromis fuscotaeniatus niepodeszła do tarła w lewym rogu akwarium i nie stłamsiła reszty grupy na co najmniej 150cm od gniazda tak że ryby żyjące wcześniej  razem w dość zgodnej harmonii zaczęły się zachowywać względem siebie szorstko i agresywnie. Widok dla właściciela był dołujący. Nie dziwię się bo, oglądać jak dotąd przepięknie wybarwione ryby spokojnie pływające po akwarium,  Zaczął mieć nie zły kocioł po prawej stronie zbiornika.

Co może być zatem wyznacznikiem do optymalizacji dobrze dobranego wymiaru akwarium.
Posłużę się tu przykładem jednego z moich ulubionych autorów, który opracował po latach obserwacji pewną metodę.(niektórym już znana)
Na pewno nie jest to 100% metoda ale, dająca dużą gwarancję że współżyjące ze sobą ryby będą żyły w dużej mierze zgodnie. Taki przykład tyczył się ryb pielęgnicowatych z A.centralnej ale, z powodzeniem może być stosowany w innych przypadkach.

Na pewno trzeba rozważyć maksymalne rozmiary ryb.

Ilość ryb jaką chcemy trzymać w akwarium

Przestrzeń, jakiej ryba potrzebuje do swobodnego poruszania się

Wielkość terytorium tarliskowego

Agresję wobec innych gatunków

Za każdy wymieniony wyżej element dawał punkty w skali od 1 -5

I tak za przykładowo Thorichthys meeki  dorastająca do 15cm     z doświadczenia własnego.

Za dynamikę pływania dostała        3 pkt.
Za terytorializm przy tarle             3 pkt.
Za agresję wobec innych gatunków 3 pkt.

Jak widać ryba średnio agresywna wobec innych gatunków , i tym samym średnio dynamiczna jeżeli chodzi o pływanie i tak samo terytorializm.

Sumujemy te trzy wyniki mnożymy przez max.rozmiar ryby 15cm w tym przypadku 9 x 15 = 135cm
I tym samym wynik daje nam już jasną sytuację. Mamy minimalną długość akwarium.
Jest to o tyle dobre że, daje nam przynajmniej już dość wyrazisty zarys tego jakie powinny być wymiary naszego akwarium.

Wyniki co prawda niektórych ryb mogą straszyć np.Managuensis, Dovii itd.
Jak sam autor zaznacza w akwarium o wymiarach do 200cm nie jest raczej rozsądnym trzymanie ryb o wymiarach dorastających spokojnie do 60-70cm
Nie mylić z tym czasowym podchowaniem, lub po zaczynającej się ciasnocie oddaniu, ale z tym jak wiadomo czasami ciężko bywa.

Wyniki i tym samym długości zbiorników dla tych dwóch ryb P.Dovii  i  P.managuensis wyszłyby po prawie 700cm !!!
To tylko formuła jak dodaje autor Williem Heijns ale, dająca jasno do zrozumienia że, tak duże gatunki są nie odpowiednie do zbiorników o wym 200x60x60cm !!!.....chyba że na podchowanie.

W początkowej fazie wzrostu gdy  młode ( w przypadku tych ryb dobranie się w pary to już 15-20cm ) pary zaczną składać ikrę i wychowywać młode taki zbiornik tak.

To mało realne aby, ktoś postawił taki wymiar akwarium którego front ma 700cm i np 300cm szer i 150cm wys dałoby 31500 tys/ lit  :)  są i tacy zgadza się ale, jest ich kliku. A NAS  z takimi problemami cała kupa  ;)

Tak ode mnie dodam.
....Wiem że, spora część ryb dużych i mało ruchliwych zadowoli się mniejszym lokum ale, ta druga część dużych i lubiących pływać niestety, musi mieć gdzie pływać. A wiadomo rybka lubi popływać.

Ryby jako zwierzęta nie mają wyobraźni , nie potrafią odpowiedzieć sobie na pytanie co będzie jutro , co ja tu robię. Jest mi za ciasno.
To domena istot ludzkich nas. My decydujemy gdzie, i jak będą żyły nasze zwierzęta.
Tym samym  pokazujemy naszą wyobraźnię. Wydaję mi się że, czasem boimy się bardziej  otworzyć  na nowe wyzwania a,  po częstych nie powodzeniach staramy się coś naprawić. I szukać winnego................

Jest jeszcze jedno ciężko sobie odmówić czegoś co mam się podoba. Prawda dużo by człowiek chciał mieć. Nie zapominajmy jednak że, mamy Wyobraźnie to nas cechuje. I wrażliwość która, Nas zarazem kształtuje.

Tak więc, kształtujmy nasze hobby z wyobraźnią.

p.s  myślę że, czasami warto się zastanowić trzy razy zanim coś zamówimy lub kupimy. To nie kosztuję, później to już same wydatki, czasami nie potrzebne.

1. Z doświadczeń  własnych i na podstawie opracowania  autora  Willem Heijns'a  Pielęgnice z Ameryki Centralnej.

« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2013, 19:13:00 pm wysłana przez Rysiek »
Pozdrawiam Paweł

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 02, 2013, 19:38:46 pm »
Rysiu !

Pięknie napisane. Z taką kalkulacją nigdy się nie spotkałem :)

Dzięki za ten post !

Pozdr.
Michał

580 l.