Autor Wątek: MOJE PIĘKNOŚCI :)  (Przeczytany 23389 razy)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
Odp: MOJE PIĘKNOŚCI :)
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 13, 2012, 21:44:28 pm »
Masz rację, to jest Xenentodon cancila, nie Potamorrhapis... ale jaja. A Toxotes na pewno nie Blythii, Jaculatrix też nie..
Tak myślałem właśnie że belony z Amu, nawet miałem spytać czy będziesz je brała. Łukasz mi mówił przez telefon że to Potamorrhaphis guianensis, gdyby tak było to bym je zabrał. Ale tylko na nie spojrzałem i wiedziałem że to Xenentodon cancila. Te gatunki znacznie różnią się morfologią , zwłaszcza płetw odbytowej, grzbietowej i ogonowej, poza tym mają różny obwód. Xenentodon cancila jest znacznie masywniejszy.
Przechodzimy do pryskaczy, snajperów czy jeszcze jak je tam zwą. Najczęściej spotykana nazwa to Toxotes jaculatrix, dlaczego? A no dlatego że ludzie nie wiedzą jak je identyfikować, a importerom też się nie chce. Więc tak, trzy najczęściej dostępne gatunki.
Toxotes jaculatrix
w płetwie grzbietowej 4 promienie twarde i 11 - 13 promieni miękkich, w płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 15 - 17 promieni miękkich. I na płetwie grzbietowej ma dwie małe plamy które często łączą się z tymi dużymi na grzbiecie.
Toxotes microlepis
4 - 5 pionowych czarnych wydłużonych pasków, poprzeplatane mniejszymi czarnymi plamkami, na płetwie grzbietowej 2 duże czarne plamy.
Toxotes chatareus
w płetwie grzbietowej 5 - 6 promieni twardych i 12 - 13 promieni miękkich, w w płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 15 - 17 promieni miękkich, oraz 6 -7 ciemnych plam.

Offline Voldemort

• Brzanka
  • **
  • 660l 200x60x55h
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 13, 2012, 21:47:15 pm »
Jestem czasami pod wrażeniem waszej wiedzy ludziska :)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 13, 2012, 21:50:16 pm »
Jeżeli to o mnie, to ja wciąż nie wiem nic.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 13, 2012, 23:47:47 pm »
Jeżeli to o mnie, to ja wciąż nie wiem nic.
;D

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 14, 2012, 04:02:01 am »
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 14, 2012, 10:01:03 am »
a ja coś znalazłam:

Xenentodon cancila:
http://floraifauna.re.pl/artykul/13246.html

W temacie Potamorrhaphis Guianensis - załączam fotkę, która ilustruje różnicę w budowie (rys.B)

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 14, 2012, 11:45:26 am »
Masz rację, to jest Xenentodon cancila, nie Potamorrhapis... ale jaja. A Toxotes na pewno nie Blythii, Jaculatrix też nie..
Toxotes jaculatrix
w płetwie grzbietowej 4 promienie twarde i 11 - 13 promieni miękkich, w płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 15 - 17 promieni miękkich. I na płetwie grzbietowej ma dwie małe plamy które często łączą się z tymi dużymi na grzbiecie.
Toxotes microlepis
4 - 5 pionowych czarnych wydłużonych pasków, poprzeplatane mniejszymi czarnymi plamkami, na płetwie grzbietowej 2 duże czarne plamy.
Toxotes chatareus
w płetwie grzbietowej 5 - 6 promieni twardych i 12 - 13 promieni miękkich, w w płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 15 - 17 promieni miękkich, oraz 6 -7 ciemnych plam.

Moje Toxy mają w płetwie grzbietowej 4 a w odbytowej 3 promienie twarde, na płetwie grzbietowej 2 duże czarne plamy które nie łączą się z tymi dużymi na grzbiecie, 4 czarne pionowe pasy (2 środkowe dłuższe, te po brzegach krótsze) przeplatane 2ma mniejszymi plamkami w górnej części grzbietu....

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 15, 2012, 05:19:25 am »
Na tym obrazku są tylko belony z A.Południowej, ale Xenentodon cancila ma bardzo podobne płetwy grzbietową, odbytową i ogonową o obrazka A Pseudotylosurus microps.
Jak możesz to zrób zdjęcie snajpera i wrzuć.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 15, 2012, 11:59:59 am »
Bardzo ciekawe ryby masz. Tylko pozazdrościć :P Zwłaszcza to estuarium to wdzięczny obiekt do obserwacji nie umniejszając nic pozostałym banieczkom. Zaobserwowałaś może u swoich strzelczyków to słynne plucie?

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 15, 2012, 13:36:16 pm »
tej fotki jeszcze nie było  8)

L035 we własnej osobie, hehehehe

Offline ANd

• Płaszczka
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 15, 2012, 13:50:37 pm »

TEN AKURAT MI SIE WCALE NIE PODOBA,ALE INNE GITES:)
Spójrz głęboko w oczy i powiedz co chcesz dostać.

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 15, 2012, 14:05:39 pm »

TEN AKURAT MI SIE WCALE NIE PODOBA,ALE INNE GITES:)

TO JEST BARDZOOOO RZADKI OKAZZZZ .... NIE MUSI SIĘ PODOBAĆ, WAŻNE ŻE JEST HEHEHEHEHHEHEHEHEHEHEHEHEHE  :P

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 22, 2012, 00:54:18 am »
amazonka w nowej odsłonie..... czekam aż ustabilizuje się woda, wtedy trzasnę lepsiejsze focie :)

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 22, 2012, 01:14:30 am »
a to.... pierwszy poranek z kostiozą.... i jej efekt po 3 tygodniach. Nauczka aby nie brać entuzjastycznie "prezentów" od "życzliwych znajomych"....

PS. ryby wcześniej ocierały się o korzenie, myślałam że to ospa, wlałam zieleń malachitową i podniosłam temperaturę.... niestety pewnego niedzielnego popołudnia wszystkie ryby złożyły płetwy, w poniedziałek rano wyglądały już jak "spleśniałe". Walka z chorobą trwała ok 3 tygodni, dzięki pomocy Pani dr. Marty Posim udało się pokonać to cholerstwo i jego konsekwencje.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 22, 2012, 03:51:40 am »
O ja cię w mordę...

A kolega to tak specjalnie ? czy niechcący ?

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri