Autor Wątek: Channa Stewartii  (Przeczytany 10201 razy)

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
  • Praedatorias Piscis Studiosoque
Channa Stewartii
« dnia: Październik 22, 2012, 14:57:53 pm »
CHANNA STEWARTII

Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Channidae (żmijogłowowate)
Rodzaj: Channa
Gatunek: Channa stewartii

Nazwa w innych językach: Golden Snakehead [język angielski] (USA); Assamese Snakehead [język angielski], Sengalee [język assamese] (Assam, India; Helae, Charangi, Hile [język nepali]  (Nepal); Kultakäärmeenpää [język fiński] (Finlandia).
Synonimy: Ophiocephalus stewartii (Playfair, 1867).

Rozmiar: Ok. 25 cm.

Temperament: drapieżna

Środowisko: słodkowodne

Klimat: Subtropikalny, 12 °C -27 °C

Występowanie: Azja. Endemiczna dla dorzecza rzeki Brahmaputra (Indie, Bangladesz) oraz dorzecza rzeki Ganges (południe Nepalu: rzeki Kamala, Bagmati, Koshi, Gandaki, and Karnali). 22-27º N.

Charakterystyka:
Płetwa grzbietowa z 39-40 promieniami. Płetwa odbytowa z 27 promieniami. Płetwa brzuszna o 1/3 długości płetw piersiowych. 47-50 łusek w linii bocznej. Płetwa grzbietowa na wysokości płetw piersiowych. Czarne plamy na wielu łuskach ciała. Ciało węgorzowate (wężowate), muskularne, z zielono-złotym połyskiem i ciemniejszymi nieregularnymi pasami w poprzek długości ciała. Podgardle, płetwy grzbietowa i odbytowe o turkusowym odcieniu. Pomarańczowe odcienie na polikach i bokach. Pomarańczowe są także końcówki płetwy ogonowej. Ogólna kolorystyka zmienna.
Środowisko bytowe:
Channa Stewartii odnajdowana była w następujących rejonach: wody stojące i płynące (Talwar i Jhingran, 1992); bagna i ujścia rzek z pewną tolerancją dla zasolenia (Sen, 1985); rzeki i strumienie na wysokości 1500m (Sen i Dey, 1984).

Rozmnażanie:
Brak specyficznych informacji o rozmnażaniu tego gatunku w naturze, ale prawdopodobnie rodzice budują gniazda i opiekują się jajami i narybkiem. Prawdopodobnie samiec inkubuje ikrę w pysku.

Znaczenie gospodarcze dla regionów występowania:
Znikome

Obserwacje własne:
Terytorialny drapieżnik preferujący strefę przydenną. Osobniki słabsze jednak trzymają się tafli wody, gdzie ukrywają się w roślinności wodnej.  Najwyższym priorytetem dla tej ryby jest znalezienie i zajecie odpowiedniej kryjówki o którą potrafi zawzięcie walczyć. Pokarm pobiera zarówno z toni jak i z dna akwarium. Cyklicznie wypływa z kryjówki patrolować zajęty obszar. Potrafi powiększyć kryjówkę szybkimi ruchami ciała, ale nie zakopuje się w dnie. Szybkość przyrost masy ciała umiarkowany. Budowa ciała zapewnia szybki start za ofiarą. Channa Stewartii nie jest skora do ucieczek z akwarium - nie uderza o pokrywę.

Galeria:

Literatura:
1) "Snakeheads (Pisces, Channidae)−A Biological Synopsis and Risk Assessment", Walter R. Courtenay, Jr., and James D. Williams, 2004, USGS.
2) http://www.fishbase.org/summary/Channa-stewartii.html
3) http://www.aquarium-glaser.de/en/channa-stewartii-_de_740.html
4) http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Channa_stewartii/classification/
5) http://www.snakeheads.org/
6) http://www.tropicalfishfinder.co.uk/stores_productsinfo.asp?store=6&prod=3132

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
Odp: Channa Stewartii
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2012, 23:53:51 pm »
Kolejny swietny opis :)
Gratulacje 8)
Channa stewartii ma razem z channa gachua najwiecej odmian kolorystycznych jak nawet nienajwiecej ;)

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2012, 08:01:09 am »
dzięki serdeczne! :)
Patrząc na kolekcję Rob'a z Newcastle myślę, że Stewartii jest liderem odmian kolorystycznych :) Ale pewnie jeszcze trochę ryb jest do odkrycia, a różnica między Stewartii a Gachua niewielka, więc wszystko myślę przed nami :D

Amazonka

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2012, 12:02:31 pm »
Witajcie, dziś zaobserwowałam ciekawe zjawisko - otóż moja channa stewartii zakopała się w piachu !!! Ponoć nie zakopuje się w dnie, jednak u mnie tak właśnie uczyniła. Zanurkowała głową w piach, szybkimi ruchami ciała w mgnieniu oka zakopała się całkowicie, zniknęła pod piachem, na wierzchu pozostał tylko ogon, potem wynurzyła też głowę z piachu... W załączeniu zdjęcia.
Czy ktoś może zaobserwował takie zachowania u channek?
W strefie przydennej mieszkają też 3 węgorki, nie wiem czy ma to jakie kolwiek znaczenie.

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2012, 08:47:15 am »
A możesz dać fotki niezakopanej? Na tych wygląda na Channa punctata, a dla tych to typowe zachowane :)
Channa stewartii kopie u mnie norki w piachu, ale nigdy w nim samym się nie zagrzebują ;)

Offline Dawid N

• Brzanka
  • **
  • Powoli i do celu.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2012, 15:13:39 pm »
Moje ornatipinnis lubią kopać sobie dołki pod korzeniami i kamieniami, ale nigdy żeby się miały zakopywać całkowicie pod piach.

Offline Tomaso

• Pielęgnica
  • Obscura
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2017, 16:37:54 pm »
Miałem 3 lata temu Channę Stewartii. Zaskoczyło mnie, że pływała z neonkami i brzankami (kupionymi na karmę). Nie zjadła ani jednej rybki. Raz widziałem, jak Channa podczas karmienia larwami mącznika złapała do paszczy neonka. Natychmiast go wypluła.  :
nie wiem, czym spowodowane było jej zachowanie. rybka zmarła na dziwną przypadłość. na bocznej stronie głowy pojawiło się przebarwienie. Później w tym miejscu odpadło jej ciało, średnica rany - 1,5 cm. widać było kości szczęki.
Afryka 450l

Online Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2017, 19:53:57 pm »
Sezonowałeś ją okresowo w niższych temperaturach czy ciągle taka sama?

Talknięte z tapka.

Pozdrawiam
Piotrek

Offline Tomaso

• Pielęgnica
  • Obscura
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2017, 22:54:33 pm »
Starałem się sezonować. Pokój, w którym stoi akwa jest przerobiony z garażu. zimą osiągałem 16 stopni.
Afryka 450l

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2017, 01:38:36 am »
Channy nieraz niepoluja na inne ryby gdyz sa po prostu dla nich za male.
Mniejsze gatunki tez nieraz wogole niepoluja na ryby bo w naturze poluja na owady.
Co do choroby to niemam pojecia,rzadko te ryby choruja.

Offline Tomaso

• Pielęgnica
  • Obscura
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2018, 14:30:48 pm »
Kilka zdjęć mojej Stewartii:
Afryka 450l

Offline Tomaso

• Pielęgnica
  • Obscura
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2018, 14:32:03 pm »
Oczywiście przepraszam za stateczek  :)
Afryka 450l

Offline Tomaso

• Pielęgnica
  • Obscura
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2018, 14:35:12 pm »
Jakość słaba, zdjęcia robione bardzo dawno temu - aparaty w komórkach były znacznie słabsze.
To był mój pierwszy wężogłów.
Afryka 450l