Autor Wątek: Channa Punctata  (Przeczytany 8323 razy)

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
  • Praedatorias Piscis Studiosoque
Channa Punctata
« dnia: Październik 21, 2012, 18:57:41 pm »
CHANNA PUNCTATA

Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Channidae (żmijogłowowate)
Rodzaj: Channa
Gatunek: Channa Punctata

Nazwa w innych językach: Indie: Taki, Lata, Lati (Zachodni Bengal), Phool-dhok (Bihar), Duloora, Daula, Dulloonga (Punjab), Soal (Jammu), Gorissa/Godissa, Goroi (Orissa), Matta-Gudisa, Burada-Matta, Kurra meenu, Mitta, Muttah (Andhara Pradesh), Korava-patti (Tamil Nadu), Khatheli (Meghalaya ), Kayichal, Kayichil, Araccan (Kreala), Korava, Koravai, Para koravai, Juchi, Belikkorava, Kuchi, Maral (Karnataka), Cheng (Północny Bengal), Girai, Murral, Saap (Gujarat), Korang, Ngamu-bogra (Manipur); Nepal: Bhote, Garai, Helae; Pakistan: Dolla/Daula; Sri Lanka: Mada kanaya; Burma: Nga yan-panaw, Nga-thilon, Nga-yan-lon; USA: Spotted snakehead, Green skanehead; Niemcy: Punktierter Schlangenkopf; Dania: Plettet slangehovedfisk; Szwecja: Prickig Ormhuvudfisk; Finlandia: Pilkkukäärmeenpää. FAO: Spotted Snakehead, Tête de serpent tachetée (język francuski), Cabeza de serpiente moteada (język hiszpański).
Synonimy: Ophicephalus punctatus (Bloch, 1793), Ophicephalus karruwey (Lacepède, 1801), Ophicephalus indicus, Ophiocephalus indicus (McClelland, 1842), Ophiocephalus lata (Hamilton, 1822), Ophiocephalus affinis (Günther, 1861).

Rozmiar: Ok. 30 cm.

Temperament: drapieżna, terytorialna.

Środowisko: słodkowodne

Klimat: Tropikalny, 22 °C -28 °C

Występowanie: Azja: Afghanistan, Pakistan, India, Sri Lanka, Nepal, Bangladesh, Myanmar and
Yunnan in China.

Charakterystyka:
Ciało wydłużone, często zaokrąglone. 4-5 łusek pomiędzy oczodołem a kątem pokrywy skrzelowej. 12-13 łusek w części przedniej grzbietu. Płetwy piersiowe prawie dwukrotnie dłuższe niż brzuszne. Płetwy brzuszne skierowane w kierunku płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe gładkie, beż pionowych pasów. 28-37 promieni płetwy odbytowej. 28-32 promienie płetwy grzbietowej, rzadko 33.  Płetwa ogonowa zaokrąglona. Pysk duży. Dolna szczęka złożona z pojedynczego rzędu kosmkowatych zębów, 3-6 kłów i kolejnych 5-6 rzędów kosmkowatych zębów sięgających do spojenia szczęki. 37-40 łusek w linii bocznej. Łuski na szczycie głowy duże i ułożone w rozetę pomiędzy oczodołami. Ubarwienie zmienia się z czarnego w blady zielony na grzbiecie i po bokach. Część brzuszna biała do blado żółtej, czasami o czerwonym odcieniu. Kilka ciemnych plam w dolnej części ciała. Sporadycznie czarne grochy na ciele. Płetwy ciemno szare, sporadycznie płetwy piersiowa i brzuszna blado pomarańczowe.

Środowisko bytowe:
Channa Punctata odnajdowana była w następujących rejonach: zastałe wody i błotniste strumienie na równinach Pakistanu i Indii oraz w obfitych w błoto wodach powyżej 600 m. n.p.m.; błotnistych lub czystych i stawach poniżej 610 m. n.p.m.; stawy z błotnistym dnem, obfite w roślinność w roślinność wodną, tak samo jak stawy z piaszczystym lub żwirowym dnem, bez roślinności; otwarte wody z gęstymi masami roślinności wodnej (Park Narodowy Keoladeo, północno-centralne Indie). Badacze dodają, że duża ich ilość może żyć wspólnie w małym zbiorniku wodnym.

Rozmnażanie:
W naturze rozmnaża się prze cały rok, ze szczególną intensywnością w okresie monsunów. Wg źródeł bardzo płodna: 2 300 – 29 600 jaj (ilość zależna od wielkości osobników) o wielkości 0,5-2 mm. Czas inkubacji zależny od temperatury (im cieplej tym krócej). Rodzice budują gniazdo w roślinności, tarło odbywają nocą.

Preferencje żywieniowe:
1,5-3 cm osobniki żywią się głównie zooplanktonem. Dorosłe konsumują ryby, owady i skorupiaki. W ich żołądkach znajdowana była roślinność, która najprawdopodobniej skonsumowana zostaje wraz z ofiarą. Channa Punctata wykazuje skłonność do kanibalizmu. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia.

Znaczenie gospodarcze dla regionów występowania:
Eksportowana do USA jako produkt spożywczy.

Obserwacje własne:
Terytorialny drapieżnik. Na swoim rewirze zaatakuje nawet silniejszą od siebie rybę. Mało aktywna, większość czasu spędza w kryjówce. Jest jednak bardzo szybka. Atak jest błyskawiczny, niewidoczny dla ludzkiego oka. Lubi zakopywać się w podłoże. Żerując nie po polega na wzroku, a na węchu, co spisuje ją na straty w konkurencji z aktywnymi drapieżnikami. Channa Punctata w akwarium będzie spożywać to co spadnie i poleży na dnie. Rośnie stosunkowo wolno. Spożywa kawałki ryb i skorupiaków oraz żywe dżdżownice.

Galeria:

Literatura:
1) "Snakeheads (Pisces, Channidae)−A Biological Synopsis and Risk Assessment", Walter R. Courtenay, Jr., and James D. Williams, 2004, USGS.
2) http://en.bdfish.org/2011/08/spotted-snakehead-channa-punctata-bloch-1793/
3) http://www.aquaticcommunity.com/channa/punctata.php

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
Odp: Channa Punctata
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2012, 20:15:44 pm »
Kurde powiedz czego Ty nie masz z Channa będzie łatwiej ha ha też piękny okaz punctaty, a zagrzebuje Ci się w dnie czy jeszcze tego  nie przyobserwowałeś u mnie jedna z 3 się grzebała w żwirku.

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2012, 20:24:09 pm »
hehe :D chciałbym mieć wszystkie ;) Przy okazji napiszę, że moglibyście mi pomoc i może wziąć coś z innych gatunków ode mnie ;) (jakby coś ktoś to na PW i napiszę co mam :) ) Grzebie się, grzebie! Żwir, średnie otoczaki, piasek nie ma różnicy :P

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2012, 21:42:42 pm »
No i atak z podpiachu albo żwiru NIEZAPOMNIANY.

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2012, 22:08:47 pm »
No i atak z podpiachu albo żwiru NIEZAPOMNIANY.

Tego jeszcze nie wiedziałem! :D Teraz muszę, muszę! :D hehe :D

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2012, 01:12:27 am »
Gratuluje opisu :)
Swietna rybka i fotki tez super ;)
Radecki naprawde zalapal ostrego wirusa channomania i sie juz raczej z tego niewyleczy ;D

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2012, 08:31:38 am »
Gratuluje opisu :)
Swietna rybka i fotki tez super ;)
Radecki naprawde zalapal ostrego wirusa channomania i sie juz raczej z tego niewyleczy ;D

Dzięki! :)
Potwierdzam! Nieuleczalnie jestem chory i uwaga! ROZNOSZĘ ;)

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2013, 00:51:36 am »
Żerując nie po polega na wzroku, a na węchu, co spisuje ją na straty w konkurencji z aktywnymi drapieżnikami.
Cholera,nie wiem jak moglem to przegapic :-\
Jest to bardzo ciekawe co napisales i jakze inne zachowanie od reszty wezoglowow.
Bardziej przypomina Polypterusa niz Channe ;)

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2013, 15:44:17 pm »
Kiedyś dostępna Channula , teraz z niewiadomych przyczyn rzadko się ją spotyka.

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 24, 2013, 07:48:01 am »
peterek to pewnie przez warunki wodne w jakich żyje ;) choć może to też być wybredność mojej jednej sztuki, która może lubi jak starsze mięcho... Jak napisał Rafi teraz ciężko dokupić, żeby się przekonać. Dendrobenę łapie zanim spadnie na dno, więc oczu używa ;) Mięso ryb czy krewetek wyłapuje z dna właśnie jak polypterusy z którymyi u mnie żyje. Inne ryb ją onieśmielają. Moja punctata jest raczej nieśmiała i spokojna, choć o rewir dba :)