Autor Wątek: Hara jerdoni  (Przeczytany 5625 razy)

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Hara jerdoni
« dnia: Październik 13, 2012, 06:41:39 am »
Krótko o towarzyszach P. ferruginea.

Erethistes jerdoni , Catfish Anchor, Asian Cat Stone, Catfish Moth Dwarf i może jeszcze jakieś nazwy się znajdą. Świetnie się kamufluje, mało aktywny, w ciągu dnia często niezauważalny. Jednak dzięki Pseudolaguvia i krewetkom widuję je dość często :) Uwielbia siedzieć w korzeniach microsorii, w mchach, czy na korzeniu- "wisi" bez ruchu długie chwile.Jest dość powolny i ma problem z pobieraniem pokarmu gdy w jego towarzystwie znajdą się szybsze ryby ( kirys przy nim ma totalne ADHD) bo po prostu nie zdąży. Posiada ogromne płetwy boczne, które są praktycznie kolcami bez błon. Pływają śmieszni kolibiąc się na boki, potrafią też nieźle przyspieszyć. H.jerdoni ma bardzo mały otwór gębowy a co za tym idzie trzeba odpowiednio mały pokarm mu podawać. Również uwielbiają artemię.

I podobnie jak P.ferruginea więcej o nim w jesiennym wydaniu AKWARIUM

Oba gatunki posiadam dzięki arsikowi :)

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
Odp: Hara jerdoni
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2012, 11:38:30 am »
Jakieś zdjęcia? To są bardzo ładne małe sumiki, a nie każdy ma wyobrażenie, jak wyglądają. Chyba, że fotografie zostawiasz na później  ;)
Cichlidae.pl

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2012, 14:41:33 pm »
coś tam mam, muszę tylko przewertować i zobaczyć, żeby nie były te same co poszły do Wydawcy z artykułem :) więc będzie skromnie

Offline hatiras

• Brzanka
  • **
  • labirynty, elki, morskie, itp
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2012, 15:14:04 pm »
Też mam "śmigła" od arsika, ale tyle je widać, że tak jakbym ich nie miał;) Ogólnie doskonałe uzupełnienie każdego akwarium z małymi rybami (u mnie z Dario dario:)

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2012, 15:22:14 pm »
A ja badisa nie mogę zdobyć kurcze...Jak masz za dużo - uśmiechnę się :) Każda literatura mówi, że te dwa gatunki ( Dario dario i H. jerdoni) to idealne towarzystwo nie wchodzące sobie w paradę. Ja na razie postawiłem na krewetki- obraz szarpiącej się krewetki z sumem o artemię- BEZCENNY!!

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2012, 18:36:53 pm »
Moje Hara jerdoni siedzą między kamolami, lub pod korzeniami, ale jak daje żarcie to się ujawniają ;) Muszę pomyśleć o jakiejś kępie zielska to się może zaczną zakotwiczać ;) Towarzyszą im P. ferruginea i Kardynałki chińskie. Przydałoby się jeszcze kiedyś dorwać Hara hara. ::)

Offline hatiras

• Brzanka
  • **
  • labirynty, elki, morskie, itp
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2012, 18:51:31 pm »
Marcin, sam wyszarpałem kilka miesięcy temu parę w Warszawie i póki co jakoś mało chętnie do tarła przystępują:/ Mam nadzieję w najbliższym czasie postawić ze dwa zbiorniki na kolejne pary - jeśli tylko uda się je zdobyć:)

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2012, 19:22:45 pm »
Jak znajdę ja więcej niż 1 czy dwa dam CI znać :) Szukam już 4 miesiące...a że na prowincji mieszkam to i problem jest ;)

karkonosz wrzuć kępę mchu- moje siedzą w niej dość często, tak samo w korzeniach microsorium  posadzonego na korzeniu

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2012, 19:40:09 pm »
Również genialna ryba  :)

Czy ta ryba jest tak samo skryta jak inne małe sumiki? Najlepiej odpowiedzcie na to pytanie za jakiś czas bo ze skromnego doświadczenia wiem że u różnych gatunków bywa to inaczej  :D
Pozdrawiam,
Paweł

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2013, 16:34:11 pm »

Czy ta ryba jest tak samo skryta jak inne małe sumiki?
Po kilku miesiącach obserwacji mogę napisać, że moje Hara jerdoni nie są skryte. Często zdarza im się pływać w dzień. Nie są tak aktywne jak np. kirysy, ale tragedii nie ma. Nieraz śmigają w górę i w dół przy szybię, a jak dostają wyżerkę to od razu biorą się za jedzenie. Nawet przebywanie w nieco chłodniejszej wodzie o temperaturze 16-18*C nie wpłyneło negatywnie na ich aktywność, ani nie wystąpił spadek apetytu. Wielce prawdopodobnym jest więc, że w naturze mają do czynienia z takimi warunkami. Wczoraj doszły 3 sztuki Hara hara, więc jeśli wszystko będzie w porządku za jakiś czas porównam ich zachowanie.

Offline marcinsz30

• Pielęgnica
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:08:44 pm »
Zgodzę się z Tobą, moje zachowujś ie podobnie. Niestety pozbyłem się dwóch P.ferruginea i jednego H.jerdoni...spadła mi gąbka z pompy imitującej prąd wody i cholery wlazły w wirnik.
Co do Hara hara mają podobne zachowania do jerdoni:). Takie mniejsze śmigiełka :)

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2013, 21:08:32 pm »
Szkoda mikrusów. :( Niezła sieczka musiała być.

Co do Hara hara mają podobne zachowania do jerdoni:). Takie mniejsze śmigiełka :)
Mniejsze śmigiełka, bo mniej się kręcą ;) Jak na razie są bardziej skryte i kitrają się w kryjówkach pod kamolami, lub korzeniami.