Autor Wątek: Złożenie ikry  (Przeczytany 2528 razy)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Złożenie ikry
« dnia: Wrzesień 10, 2009, 21:00:29 pm »
Witam,

Dzisiaj przegladając jedno z Forum natknąłem się interesujący wątek. Gość posiada w swojej kolekcji m.in. 3 Srebrne Arowany (niewiadomej płci). Jedna z nich złożyła kilka dni temu ikrę (poniższy film) jednak jak sie okazło nikt nie chciał zostać tatusiem i spryskać spermą ikrę.

Tak więc na Forum stwierdzono że najprawdopodobniej (nie na pewno) w akwarium są niestety trzy samice.

Dla ciekawostki podam że jego setup to:

Wymiary zbiornika: 182cm x 61cm x 76cm - około 850 litrrów
3 Srebrne Arowany - 60 cm i wieksze
Karmione co 2 albo 3 dni: Stynka, serca wołowe, wieprzowina. MP i filety z ryby
Podmiana wody 1/3 zbiornika 3-4 razy w tygodniu, w tych dniach kiedy ryby nie karmi
Ma aż 3 FX5 Filtrów
Brak światła i grzałek w zbiorniku. Tylko światło jakie jest zapalone pomieszczeniu w którym znajduje sie zbiornik, na noc gaszone.

Gość jest z Kanady.

220 Gallon Aug.30.09
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline erich

• Brzanka
  • **
Odp: Złożenie ikry
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2009, 09:20:48 am »
Ciekawy widok i dość "budujący" :) Mam 3 czarne więc moze kiedyś...
Wracając do tematu - dość dziwne bo i arowany niezbyt wyrośnięte i zbiornik nie za duży.
Ale takie rzeczy należy śledzić bo to przesłanki do przyszłych sukcesów ;) Szukajmy więc dalej

Offline Majszczur

• Neon
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2009, 19:09:29 pm »
CZy one w naturze też tak po prostu spontanicznie sypią ikrą byle gdzie :o
przecież to strasznie nieekonomiczne w kontekście szans na zachownie przy życiu jak największej ilości potomstwa. Nie przyczepiają nigdzie tej ikry, nie wykopują dołków, ect.?
A pozostałe osobniki nie potraktują tej ikry jak kawior na kolację?

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2009, 19:48:40 pm »
CZy one w naturze też tak po prostu spontanicznie sypią ikrą byle gdzie :o
przecież to strasznie nieekonomiczne w kontekście szans na zachownie przy życiu jak największej ilości potomstwa. Nie przyczepiają nigdzie tej ikry, nie wykopują dołków, ect.?
A pozostałe osobniki nie potraktują tej ikry jak kawior na kolację?

Już Ci tłumaczę. Zaraz po złożeniu ikry, a tak naprawę jeszcze w trakcie składania samiec "spryskuje" je spermą. A następnie własnie to samiec, każdą "pomarańczorą kuleczkę" delikatnie zbiera paszczą, dalej dopóki zółtko się nie wchłonie (to trwa około 60 dni) pozostają one cały czas u samca w gębie, czasami ja opuszczaja ale tylko na chwilę.

Więcej o tym możesz przeczytać sobie na mojej stronie pod tym linkiem :)

Amazing Arowana Breeding Caught on Cam!
Michał

580 l.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2009, 19:59:25 pm »
I jeszcze do poprzedniego postu, 2 ciekawe filmiki :)

Arowana breeding video Two

Amazon The Flooded Forest - Arowana Breed
Michał

580 l.

Offline Majszczur

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2009, 01:28:54 am »
dzięki Michał :)
60 dni to dłuuugo... czy samiec w jakiś sposób, zanim przystąpi do tarła, przygotowuje się do roli ojca?... mam na myśli magazynowanie składników odżywczych - kolokwialnie rzecz ujmując - czy nażera się na zapas ;D Przecież to dla organizmu wielki wysiłek - najpierw duża utrata białka podczas produkcji mlecza (spermy) a potem co... post? Zwykle samiec "po zbliżeniu" lubi uzupełnić straty energetyczne w postaci jakiegoś wysokobiałkowego produktu, a tu marne szanse bo geba zablokowana... bo rozumiem, że podczas inkubowania jaj w paszczy Pan arowana nie pobiera pokarmu...
M.
ps. ostatni filmik przeuroczy ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2009, 01:49:41 am wysłana przez Majszczur »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 15, 2009, 02:32:07 am »
Witam,

Bez jedzenia przez 60 dni to... za długo jak dla mnie... kurkcze to prawie dwa miesiące :)

Nie wiem czy jakoś się przygotowuje do tego nadzwyczajnego zadania, ale wydaje mi się że tak. Wiem że same zaloty moga trwać nawet 1,5 miesiąca, samo to juz musi być wyczerpujące. Więc "facet" musi zdawać sobie sprawę co go czeka. Zresztą potem jak widać na załączonym filmie on wypuszcza maluchy na krótka chwilę - może wtedy udaje mu się wrzucić coś na ząb. A może kilka mluchów w trakcie trzymania ich w buzi "przedostaje" się do... brzuszka :) przecież tego i tak nikt dokładnie nie policzy :)

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline PawelB

• Neon
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 21, 2009, 08:27:18 am »
Troszkę z innej bajki, ale np. samice pyszczaków malawijskich w trakcie inkubowania ikry w pysku potrafią jeść. Hodowałem te rybki przez dosyć długi czas, i po pierwszej lub drugiej inkubacji "na głodnego" w trakcie kolejnych samica troszkę podjadała. Oczywiście nie w takich ilościach jak normalnie, ale nie chudła tak drastycznie jak na początku. Jadła mając cały czas ikrę w pysku, drobny pokarm (ponieważ moje pyski były typowymi roślinożercami to dostawała do jedzenia zawiesinę spiruliny uzupełnianą innymi drobno zmielonymi pokarmami).

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 21, 2009, 21:27:46 pm »
moje tilapie podczas inkubowania ikry w pysku również troszeczkę podjadają
scleropages jardini