Autor Wątek: Pompy do dużych baniaków  (Przeczytany 4827 razy)

jaciek

• Gość
Pompy do dużych baniaków
« dnia: Wrzesień 19, 2012, 11:02:34 am »
Witam, czy istnieje jakas zaleznosc wzgledem ktorej mozna odpowiednio dobrac pompę (wydajnosc l/h) do wielkosci zbiornika? Jakie pompy stosujecie przy swoich litrazach? Czy uwazacie je za wystarczajace czy zmienilibyscie je na wieksze? lepiej jedna czy dwie? No i jak to jest z pompami bo wiadomo ze np montujac dwie pompy po 6000l/h ktore bede zmuszone pompowac wode w pionie na np 160- 170cm wysokosci ich wydajnosc mocno spada. Czy jakies konkretne firmy sa godne polecenia? Z gory dzieki i pozdrawiam

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
Odp: Pompy do dużych baniaków
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2012, 12:34:07 pm »
U mnie chodzi 8000l/h NJ , tylko na 4rech lockach więc szału nie ma .Lepiej było jak miałem 6000l/h i na 2wóch lockach ( chodzi mi głównie o ruch tafli wody ) . Podejrzewam że gdybym zostawił po 1dnym locku na komin wtedy było by ok .Noucamp coś wspominał że będzie dawał 2wie 8000l/h. Zresztą pod mój baniak była przewidziana właśnie ta 8000 , ale coś popierdzieliłem z rurkami  ::) Więc jest jak jest , ale zawsze mogę zdjąć dwa locki .

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2012, 12:48:03 pm »
Co to sa locki?  ::) :P Pompa buczy? Ile wat zjada? Ruch wody w baniaku jest widoczny? Czy kazda pompa ma wyjscia na rurki o takiej samiej srednicy? Czy np wszystkie "pompy do 3000l/h maja fi iles tam" a powyzej "3000l/h fi iles tam większe" ;D. Czym sie kierowales stosujac taka pompe? Pompe dobiera sie do wielkosci i konstukcji sumpa?

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2012, 13:08:42 pm »
http://sklep-akwarystyczny.pl/cs/130-lock-line , buczy ,pisałem chyba u siebie w wątku , ale jak zrobisz zabudowę to powinno być cicho ,  86W , tak jak napisałem
U mnie chodzi 8000l/h NJ , tylko na 4rech lockach więc szału nie ma .Lepiej było jak miałem 6000l/h i na 2wóch lockach ( chodzi mi głównie o ruch tafli wody ) . Podejrzewam że gdybym zostawił po 1dnym locku na komin wtedy było by ok .
byłby widoczny ruch tafli , przy 6000 woda falowała praktycznie do połowy baniaka po oby stronach , więc na 8000 pewnie by się fale zderzały  :P , może któregoś dnia spróbuje .
wyjście  jest takie samo przynajmniej na 4500 ,6000 i 8000.
Czym się kierowałem ? hmm o to należy spytać głównego projektanta Michała .

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2012, 14:58:23 pm »
Pompa nie koniecznie musi być dobrana pod wielkość akwarium.Są jeszcze turbiny, powerhead, które można również z powodzeniem zastosować.Najkorzystniej z punktu praktycznego jest zastosować dwie pompy w sump'ie np.2x3500l/h  to tylko przykład. Dobrze jak pompa główna przetrawi wodę netto w akwarium 2 x.
W akwariach typowo roślinnych lepiej stosować pompy o małym przepływie delikatnym wręcz.
Morskie, malawi, tamganika , inne typu hardscape, czy tylko z samymi ryby warto dać mocniejsze pompy.
Cała tajemnica jest w tym przez co przepływa woda w sump'ie przez jakie złoża, wkłady to Ważne.

Opcji jest co najmniej kilka....można dać jedną pompę o dużej mocy na jednym wyjściu tworząc w akwarium imitację prądu rzecznego.
Ta sama pompa może pracować na kliku rozgałęzieniach i w zasadzie nie powiemy, że w akwarium np.2000lit pracuje pompa 8000lit/h...........inna sprawa, że można specjalnie podwyższyć ciśnienie stosując np.mniejszą średnicę rur.I na odwrót.
W ten samym akwarium podobny efekt uzyskamy np.stosując pompę 3000lit/h i np.stosując 2x 3000 tuzne stream.
Nie wszystkie lubią wartki strumień ,nie które wręcz uwielbiają prąd wody.

Zależy jakie mamy ryby, jaki biotop.(dlatego czasami ciężko jest dogodzić wszystkim zwierzakom w jednym akwarium tym bardziej , że pochodzą i zamieszkują różne biotopy lub jeszcze inaczej .Pochodzą z różnych nisz ekologicznych.

Pozdrawiam Paweł

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2012, 15:12:17 pm »
Interesuje mnie jaka pompa bylaby optymalna do zbiornika 3 tys litrow z duzymi rybami.. Bedac kilkukrotnie u wlasciciela tego magicznego akwarium 4,2m dlugosci -przygladalem sie calej hydraulice i on ma w sumpie dwie pompy po 3200l/h czyli 6400h/l przy 2600l akwarium + 600l sump. Czy to nie za malo? Dodatkowo pompy darly wode w gore na jakies 170cm bo akwarium bylo umiejscowione dosc wysoko. Co do wkladow to wiadoma sprawa, ale przy zalozeniu ze wszystko bedzie standardowe tj gabki-ceramika-keramzyt-jakies biobale itp wiadomo ze gdby okazalo sie ze przeplyw wody przez sump jest za slaby ze wzgledu na zageszczenie zloza zawsze mozna cos usuna-wyciagnac-ulozyc inaczej a pompa to pompa, jaka kupisz tyle bedzie ci przelewala wody. I jak wyloty to ustawione chyba tylko z jednej strony akwarium.

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2012, 15:19:46 pm »
a dlaczego z jednej strony  wyloty ? w sumie to chyba zależy czy dasz 2wa kominy czy 1den , przy 2wóch można ustawić żeby 1den mieszał taflę a 2gi środek .

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2012, 15:23:26 pm »
ja mam wszystkie wyloty z filtrow oraz nawet falownik po jednej stronie, oczywiscie kazdy ustawiony pod innym katem i dopiero teraz jestem zadowolony, dlatego wyloty z pompy zalozmy 8000/l fajnie byloby rozbic na dwa, a przy dwoch pompach na 4sztuki i tez sobie kazdy ustawic pod innym katem byle z jednej strony. Probowalem bawic sie dlugi czas z ustawianiem filtrow po przeciwleglych stronach akwa i nigdy nie pasowal mi uzyskany efekt. Wiec co panowie z pompami? Warto walic 2x8000l? jestem ciekawy jak to bedzie bujac u Noucampa, chyba trzeba poczekac na relacje ;)

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:03:07 pm »

Interesuje mnie jaka pompa bylaby optymalna do zbiornika 3 tys litrow z duzymi rybami.
Najlepiej dwie pompy po 4500lit/h jak jedna zdechnie druga będzie ci pracować.

I jak wyloty to ustawione chyba tylko z jednej strony akwarium.
dasz z jednej strony będziesz miał obiegowo.Dobry patent.Można dać w 4-5 miejscach , tak abyś nie miał miejsc zastoju.Oczywiście bez większych turbulencji.

Czym mniej rozbudowana struktura wkładów tym więcej ich dajesz.
I na odwrót........AMEN  8)
Przy stałej podmianie wody 24/h i plenum mógłbyś mieć jeden duży kubełek i też byś miał wszystko w du.. :D
Otwierać piwo zębami i siedzieć na fotelu , czy leżąc na ziemi patrzyć na ryby.
Tak to działa .....sposobów jest tyle że sam nawet nie wiem ile.

Przy naprawdę dużym sump'ie np.600lit możesz sobie to pociągną na samych gąbkach ....tylko różnej ppi
Kermazyt też jest różny od w miarę dobrego do kitu, który można sobie w doniczki powkładać.
Pozdrawiam Paweł

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:12:03 pm »
no wlasnie plenum srenum, tyle sie o tym pierdzi ale kto to ma i mu dziala? chodzi mi tu o pokazne zbiorniki a nie 50 czy 112l ;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:37:11 pm »
Hohoho...

Temat rzeka !

Od tego jaką pompę zastosujemy zależy wiele czynników:
- ilość pomp
- średnica rur
- wysokość rur
- ilość i typ rozgałezień, średnica rur
- wielkość sumpa
- rodzaj wkładów filtracyjnych
- rodzaj ryb
- i oczywiście wielkość akwarium

Dodoatkowo dochodzą dwie szkoły:

Jedna która twierdzi że konieczne jest aby woda w ciągu godziny przefiltrowała 3 a nawet 5 razy litraz w akwarium (zaczynam odchodzić od tego twierdzenia po zapoznaniu się z artykułami na necie i doświadczeniem np: Adama)

Druga twierdzi że spokojnie wystarczy proporcja 1:1. Czyli mając akwarium 2000litów, wystraczy pompa o przepustowości 2000-2500l/h :) tak aby w filtrze złoże nie było wypłukiwane a jedynie spokojnie przez nie przelewało. A jeśli potrzebujemy silny prąd wodny to wystarczy zastosować turbiny, powerhead'y.

Na Twoim miejscu zastosował bym 2 pompy po około 3000-3500 l/h. Biorąc pod uwage że napewno stracisz na rurkach i wysokości - zakładam że bedziesz miał w sumie 4000-5000l/h, co przy Twoich rybach będzie odpowiednim wynikiem.

Powodzenia !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:41:14 pm »
ja mam wszystkie wyloty z filtrow oraz nawet falownik po jednej stronie, oczywiscie kazdy ustawiony pod innym katem i dopiero teraz jestem zadowolony, dlatego wyloty z pompy zalozmy 8000/l fajnie byloby rozbic na dwa, a przy dwoch pompach na 4sztuki i tez sobie kazdy ustawic pod innym katem byle z jednej strony. Probowalem bawic sie dlugi czas z ustawianiem filtrow po przeciwleglych stronach akwa i nigdy nie pasowal mi uzyskany efekt. Wiec co panowie z pompami? Warto walic 2x8000l? jestem ciekawy jak to bedzie bujac u Noucampa, chyba trzeba poczekac na relacje ;)

Jeśli nadal będziesz ustawiał wyloty głownie po to aby ci kupy zbierały się w jednym miejscu a nie po to aby dobrze wymieszać wodę w zbiorniku to nigdy nie będziemy mówić tutaj o profesionalnym podejściu do akwarystyki.

Napisze już nie wiem który raz, ale ostatni ! Ja nie mam wogóle żadnych kup w akwarium. Przy dobrze działającej filtracji i odpowiednim karmieniu nie zobaczysz w zbiorniku żadnych kup ! Ja wogóle nie sprzątam dna ! bo nic na nim nie zostaje...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:42:30 pm »
Andooszka ma plenum u siebie w akwarium 1200 lit...chyba ma jeszcze  ???
,ale warto zerknąć.

http://forum.arowana.pl/index.php?topic=64.0
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2012, 16:46:46 pm wysłana przez Rysiek »
Pozdrawiam Paweł

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:56:59 pm »
co za różnica czy pleneum w 112l czy 9000l??? Działa w każdym zbiorniku. Jeżeli chodzi o wydajność pompy to nie tylko wielkość zbiornika ale i wystrój wnętrza oraz gatunek ilość i wielkość ryb musi być brana pod uwagę. Tak np podczas wzrostu arowany karmimy ją coraz rzadziej gdyż spada jej metabolizm i obrasta tłuszczem. Możemy więc zastosować mniej wydajną pompę. Przy cichlach z kolei gdy je mocno karmimy i przy płaszczkach zresztą też i wiele innych jeszcze gatunków wydalają jeszcze nie do końca strawione resztki jedzenia. Jeżeli te dostaną się w nieodpowiednie miejsce może dojść do tragedii. Podejrzewam, że właśnie tu narodził się mit o martwej strefie wody. Kurcze kiedyś zrobiłem taki mały teścik. Wstawiłem do standardowej 450-ki mały filtr wewnętrzny przeznaczony do akwarium 100l. /Dokładnych danych już nie pamiętam ale to było coś w tym stylu/. Potem po kilku minutach puściłem na wylot z filtra niebieski barwnik /było to jakieś lekarstwo -mfc??/ I oglądałem jak się ładnie rozprowadza po całym akwarium.

Wnioski wyciągnijcie sami.
Pozdrawiam Damian R

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2012, 21:22:57 pm »

Jeśli nadal będziesz ustawiał wyloty głownie po to aby ci kupy zbierały się w jednym miejscu a nie po to aby dobrze wymieszać wodę w zbiorniku to nigdy nie będziemy mówić tutaj o profesionalnym podejściu do akwarystyki.

Napisze już nie wiem który raz, ale ostatni ! Ja nie mam wogóle żadnych kup w akwarium. Przy dobrze działającej filtracji i odpowiednim karmieniu nie zobaczysz w zbiorniku żadnych kup ! Ja wogóle nie sprzątam dna ! bo nic na nim nie zostaje...

Michał ustawianie wylotow tak zeby zbieraly kupy w jeden kat nie ma nic wspolnego z brakiem czy slabszym mieszaniem wody. Przy "standardowo" ustawionych wylotach ZAZWYCZAJ woda kreci sie poziomo "zgodnie ze wskazowkami zegara" w moim przypadku woda rowniez kreci sie zgodnie ze wskazowkami zegara ale w pionie tzn gorna tafla wody idzie srodkiem akwa przez jego dlugosc az dobije do jego sciany przez co leci pionowo w dol i pozniej wraca dnem do punktu wyjscia zabierajac wszytskie kupy pod wyloty filtrow. Mysle ze taka cyrkulacja jest nawet lepsza poniewaz bezposrednio miesza gorna czesc wody z tym co jest pzy dnie.
CO do profesjonalnego podejscia do akwarystyki to ja powtorze tez ostatni raz jak i Ty ;D-->
NIE UPRAWIAM PROFESJONALNEJ AKWARYSTYKI, nie insteresuje mnie odwzorowanie rybom ich naturalnego srodowiska, nie interesuje mnie ich dobor w pary i rozmnazanie, nie interesuje mnie  wglebna obserwacja i analiza ich zachowan itp itd--> ja poprostu jestem NIEPROFESJONALNYM "TRZYMACZEM" RYB ;) Dla mnie ryby maja byc ladnie, ladnie sie prezentowac, plywac w ladnym zbiorniku, w dobrych warunkach i czuc sie dobrze bez wzgledu na to czy jedne sa z Sumatry a drugie z Brazyli. Jezeli parametry wody maja takie same lub podobne i toleruja wzajemnie swoja obecnosc to nie widze moralnych przeciwwskazan.
Co do karmienia to pozostaje mi Cie podziwiac, bo karmie co dwa dni pokarmami ktore teoretycznie ryby trawia z latwoscia, ostatnio probowalem karmic nawet co 3-ci dzien i "niestety" ciagle sraja, sraja i tylko sraja. Nie wyobrazam sobie zeby osiagnac stan w ktorym ryby nie wydalaja lub wydalaja w tak malych ilosciach ze gowienek nie idzie przyuwazyc- chyba ze rozwiazanie lezy tak ustawionej filtracji ktora zaciaga gowna- ja mam podniesione wloty filtrow zeby za zapychac ich zbytnio gownami.
Co tu duzo pisac, wypytuje o te pompy bo bede na wiosne stawial duzy baniak, jak dobrze pojdzie >3tys l ale najpierw czeka mnie demolka sciany dzialowej, przerobka kanalizy, doplywu wody, elektryki itp itd. Zaintrygowala mnie ta sprawa ze osoba ktora prawdopodobnie bedzie kleic mi baniak zaproponowala jako pompy do sumpa 2x3200l/h co wydawalo mi sie za slabe. Te same pompy ma Klaudiusz przy swoim 2,6tys l i jemu tez kleila ta sama osoba. Nie chce mi sie bawic w hydraulike stad zamawiajac szklo wezme juz caly zestaw (akwa+sump+hydraulika+pompy) wraz z montazem. Mam jeszcze sporo czasu i chce dokladnie wybadac i zaplanowac kazda nawet najmniejsza kwestie, zbyt duzo bledow popelnilem przy 1,8tys l :-\
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2012, 21:26:20 pm wysłana przez jaciek »