Autor Wątek: Channa pleurophthalma  (Przeczytany 13718 razy)

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
Channa pleurophthalma
« dnia: Wrzesień 18, 2012, 18:26:17 pm »
CHANNA PLEUROPHTHALMA

Rząd: Okoniokształtne
Rodzina : Channidae (żmijogłowowate)
Rodzaj: Channa
Gatunek: Channa pleurophthalma 

Nazwa w innych językach:  Wężogłów pawi (PL) ;  Ocellated Snakehead (US,UK) ; (Kerandang) Borneo ; Serandang mayang Sumatra ; Täpläkäärmeenpää (Fin) ; オセレイトスネークヘッド 餌 (JP)

Synonimy: Ophicephalus urophthalmus; Ophicephalus spiritalis

Rozmiary: akwarium max.40-50cm. W naturze max:60-70cm

Temperament: Drapieżnik
 W okresach poprzedzających dobór par , jak i samego tarła oraz podchowania młodych b.agresywne.
Na ogół spokojne.

Środowisko: słodkowodne

Klimat: Tropikalny, a nawet ściśle tropikalny 25-30 C

Występowanie: Sumatra i Borneo.Chodź pierwotnie tylko południowo - centralna i wschodnia część Borneo Kalimantan. "Z historii wg legendy podarowana bardzo dawno temu przez sułtana Borneo dla króla Sumatry jako piękny kolorowy prezent.Było to porównywane do drogich kolorowych kamieni szlachetnych."

Charakterystyka: Płetwa grzbietowa 40-43 promieni ; pletwa odbytowa 28-31 ; stosunek ciało/głowa  2.8-3.0 ; skala linii bocznej 50-58. Na boku ciała charakterystyczne 4-5 czarnych dużych oczek w żółto-czerwonych pierścieniach.

Środowisko bytowe: Mniejsze rzeki wody czarne i bardziej klarowne, rozlewiska, jeziora torfowe (Sentarum Kalimantan) inne cieki wodne jak kanały, torfowiska.

Rozmnażanie: W środowisku naturalnych po dobraniu się w pary i odłączeniu się od grupy idą w miejsca porośnięte trzciną , gęstą roślinnością wodną.Najprawdopodobniej  jest budowa gniazda jak przy Marulioides,Diplogramma, Micropeltes z którymi Pleurophthalma jest ściśle powiązana.
Chodź trzymana od wielu lat w akwarium nie rozmnożona.Problemem wydaje się być dobranie właściwej pary.

Znaczenie gospodarcze dla regionów występowania:  Jest często łapana dla sportu i w niewielkich ilościach na potrzeby konsumpcyjne ludności miejscowej.

Obserwacje własne: Akwarium min.dla dorosłych 800 lit >
Ryba stadna i  chyba najbardziej aktywna z Channa.W stadzie zza młodu żywiołowa. Z wiekiem przejawia bardziej  stonowane zachowania.Czasami agresja i pobudzenia aktywności nasilają się w okresach dłuższych głodówek. Jak i prób dobrania się w pary.
Na ogół majestatycznie pływa i czasami leżakuje na dnie jak każda Channa.
Wiele razy zauważyłem przez niektóre osobniki zabawy małymi patykami, które były brane do pyska i jakby na wzór żywej dżdżownicy szarpane na lewo i prawo.W okresach dłuższych dni postu delikatnie ryły w podłożu "wyczuwały świderki" delikatnie cofając się w tył i w przód próbowały jakby zlokalizować wyczuwany ruch w podłożu. Bardzo silnie reagują na  szybkie ruch przy akwarium. Wręcz atakują do tego stopnia że z rozpędu biją w szybę, aż powietrze ucieka.(odradzam dłuższe zabawy w ten sposób ze względu na uszkodzenia,które mogą powstać przy tych torpedowatych nalotach)
Dają się głaskać , ale lepiej nie zaczynać robić tego od ogona, bo wydaję się , że ryba odbierze jako prowokację (próbowałem  ??? )
Po dłuższym pobycie w domu (akwarium) zwrócić można uwagę, a raczej zachować ostrożność na podawaną w ręku stynkę (szczególnie), bo nim znajdzie się w wodzie ryba może ją przechwycić jeszcze nim dotknie lustra wody.
Sytuacji jest wiele  czasami dziwnych , zabawnych.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2012, 17:00:14 pm wysłana przez Michal »
Pozdrawiam Paweł

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Channa pleurophthalma
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2012, 18:44:19 pm »
Dziękuje :)

Wątek przyklejony :)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
  • Praedatorias Piscis Studiosoque
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2012, 21:40:14 pm »
Świetny opis, bardzo cenne informacje w "obserwacje własne"! :)
Słyszałem o parce w DE, ale nie znam szczegółów. Wiem, że nie łatwo dobrać, m. in. od Wa-wa pawie :)

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2012, 22:49:25 pm »
Moim skromnym zdaniem patrząc na poczynania wszystkich co mają lub mieli Pleuraka( Polska Niemcy) czegoś brakuje mimo tego , że i u mnie były tance, ganianka, rwanie roślin , przytulanie i obtulanie.Nie wiem czy to dobry pomysł ale może być tak , że sygnałem do przystąpienia Pleuro do tarła jest pojawienie się jakiegoś planktonu czy drobnych rybek lub innego organizmu wodnego , który jest pokarmem dla narybku , a którego u nas niestety nie ma i nie stymuluje to odejścia od stada pary w celu przystąpienia do tarła.
Bo przecież parametry i zbiornik to już nie problem ale i w tym może być jakiś "joke".

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2012, 22:57:50 pm »
ciekawa koncepcja i co najważniejsze szalenie logiczna :) ;)
pytanie: dlaczego jeszcze nie próbowałeś? :)

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2012, 00:04:54 am »
A wiesz o co chodzi jaki np. plankton ja nie. No i już nie spróbuję he he

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2012, 01:28:57 am »
Super opis wraz ze swietnymi fotkami Ryszardzie ;)
Podoba mi sie to:
"...Z historii wg legendy podarowana bardzo dawno temu przez sułtana Borneo dla króla Sumatry jako piękny kolorowy prezent.Było to porównywane do drogich kolorowych kamieni szlachetnych." 8)
A co do walenia pleuro w szybe to jest fajny filmik z nimi i muszka ;)

No i już nie spróbuję he he
Dlaczego nie Rafale?

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2012, 10:20:45 am »
Pewnie dlatego ze plywaja u mnie:)
Super opis!

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2012, 12:39:52 pm »
Pewnie dlatego ze plywaja u mnie:)
Super opis!
no żesz qu....  , no to Jaciek pora żebyś przejął pałeczkę .
No ciekawe jak zbajerowałeś Rafała . No chyba że miał już ich serdecznie dosyć  ;D

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2012, 12:49:27 pm »
Ja jestem za cienki bolo. Specjalizuje sie tylko w trzymaniu i patrzeniu na ryby a nie glebokich obserwacjach, rozmnazaniu, wyciaganiu wnioskow z zachowan itp itd. W kwesti "akwarystykii" jestem niestala i powierzchowna osoba ;)

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2012, 15:33:25 pm »
Dziękować nie ma za co powinność  :)
@ Radecki
Świetny opis, bardzo cenne informacje w "obserwacje własne"! :)
Słyszałem o parce w DE, ale nie znam szczegółów. Wiem, że nie łatwo dobrać, m. in. od Wa-wa pawie
Szybko napisałeś swój i  trochę mnie to zmotywowało  :P
Celowo chciałem, aby  technicznie opis wyglądał jak twój.Wygląda czytelnie i jest wiadomo o co chodzi.
Co do pary w DE to jestem w zasadzie na bieżąco z pewnym znajomym , który ma dwie pary w oddzielnych akwariach w tym jedną z nich prawie sześć lat.Okresowo są amory, przygotowania typu wyrywanie roślin itpe i nic z nich nie wynikło.Ciężko z Pleuro jest........i nawet on po 6 latach nie jest w stanie na 100% powiedzieć co może być, że nie ma nadal nic.
Para była kiedyś w SWE, nawet chyba ikra , ale samiec "zatłukł" samiczkę.

Powiem tak dla mnie Pleuro wygląda pięknie w grupie jak czasami się przekomarzają , harcują , czasami trochę się pozaczepiają dla zabawy (jak wilki) dosłownie, ale są w grupie razem.
Chyba nie chciałbym samej pary, bo musiałbym się pozbyć reszty ( i tak tylko mam 4 )
A późniejsze ewentualne tarło i możliwa śmierć partnera.........etammmm wolę mieć grupkę.

@peter
Super opis wraz ze swietnymi fotkami Ryszardzie ;)
Podoba mi sie to:
Jest tych sytuacji czasami z resztą sam wiesz, bo kontakt may częsty.
p.s skrob o Bankanensis tylko nie mów , że czasu nie masz  :P zresztą musisz............ ;D

@inter
no żesz qu....  , no to Jaciek pora żebyś przejął pałeczkę .
No ciekawe jak zbajerowałeś Rafała . No chyba że miał już ich serdecznie dosyć  ;D
  ;D podoba mi się to  ;D ;D ;D
Dobra bajera połowa sukcesu  ;).....chyba, że było na odwrót   :) ;) :D
Pozdrawiam Paweł

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:48:06 pm »
Heh, ja swój długo pisałem, w zasadzie zacząłem z pół roku temu:P Wrzuciłem ich świeższe fotki, był odzew i poczułem, że już czas dokończyć ;) Mam jeszcze rozpoczęte opisy Channa Punctata, Stewartii, Gachua, Micropeltes :) No i teraz motywację, żeby i je opublikować :) Gdyby Peterek i resztą dołączyli mogłaby powstać ładna encyklopedia :) A wzór podpatrzyłem na FishBase - zawsze dobrze mi się czytało zamieszczone tam informacje :)

Co do parki Pleuro to widzę masz znacznie więcej informacji, ja tylko wiem o jednej do kupienia, której widziałem filmik z kopulacji. Myślę, że masz słuszne podejście apropo parki - lepiej mieć grupę :)

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2012, 17:06:17 pm »
Ja swój napisałem z marszu tylko twoimi adnotacjami się trochę pokierowałem.Reszta jak przy tablicy......może coś nie tak ze mną.Jedno jest pewne co lekarz mówił, że ma pan Pleuro w głowie  :P

Mam kontakt z Niemiec tu raczej uwagi i obserwacje w akwarium  i Borneo obserwacje i zdj ze środowiska naturalnego.Oba przydatne.

Co  do innych  :) wariatów ;)  peter (Banka) nie ma wyjścia, Marcinsz30 (Melasoma) to samo nie wymiga się  ;)
Jest tu jeszcze kilu maniaków ,ale sami się może zdecydują.
Radi Ty też coś więcej masz Channa
Pozdrawiam Paweł

Offline puzon

• Pielęgnica
  • Pla Krasong
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2012, 17:42:12 pm »
to ja też napisze coś o swoich przyszlych pociechach, ale to jak do mnie przyjada. niestety dopiero w polowie października...

ogólnie bardzo potrzebne są takie informacje pocatkujacym, żeby mieli szybkie rozeznanie, czy mogą miec dana rybkę, czy nie.

tak więc gratulacje i jak będzie więcej info to aktualizowac

5!

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2012, 18:38:58 pm »
Tu puzonku nie wiem czy da radę zmieniać.Raczej jest przyklejony przez Michała i amen jako streszczenie danego gatunku.
Chyba , żeby coś konkretnego wynikło......jak rozmnożenie gdzieś u kogoś  :)

Przy okazji może coś sprostuję.
Ja np.do swojego art.z października 2011r w M.akwarium mogę też jedną wzmiankę zrobić co do wielkości ryby.Niestety sam zostałem wprowadzony w błąd, przez wędkarzy którzy tam na miejscu sami między sobą czasami rywalizują i zawyżają.......np.ja dziś złowiłem Pleuro około 90cm i 4kg wagi. Co prawdą nie jest.

Korespondując z osobą, która pracuje jako państwowy urzędnik i jest min.przewodnikiem po tamtych terenach gdzie zamieszkuje wiele pięknych Channa. Powiedział mi , że od 16 lat łowi i nigdy nie złapał sztuki większej niż ponad 50cm i ponad 2 kg.
Jak zaznaczył to i tak ogromna ryba ....monstrum jak na Pleuro zazwyczaj łapie się sztuki 40-50cm i to już powoduje wielkie uśmiechy na twarzach.
Te same info, uzyskałem na forum niemieckim.
A to , że wędkarze czasami fantazjują ...no cóż każdy chce być  Naj.......

p.s sam się nadziałem na dzidę  :P nawet stary lis czasami wejdzie we wnyki.
Warto po prostu filtrować i cedzić informacje. U mnie niestety reszta prawdy wyszła po czasie.
Dobrze mieć jednak osobę na miejscu i pewne informacje zweryfikować.
Pozdrawiam Paweł