Autor Wątek: Sum europejski  (Przeczytany 33114 razy)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
Odp: Sum europejski
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 03, 2013, 19:22:53 pm »
No właśnie tylko stwierdzenie szybko, jest jak by to określić, nie wiem. Dla jednych może się wydawać że szybko dla innych ze wolno. Świnie np. szybko rosną bo szacuje się że średnie dobowe  przyrosty w okresie tuczu
świń kształtują się w granicach 800 g. Tylko że one 80 % spożytego pokarmu przerabiają właśnie na masę. A ile przerabiają sumy? Ja nie wiem. Na pewno zależy to od temperatury wody. Podobno w Rosji odławiane były największe osobniki, jednak największe rosną w Hiszpanii, bo woda jest cieplejsza. A tu jeszcze taki przelicznik dostałem na szybko do obliczania szybkości wzrostu ryb. http://aleexaa.prv.pl/R05cw.pdf

Na tym filmiku z gołębiami, te sumy musiały wypracować taką technikę połowu, bo najprawdopodobniej nie było już nic innego w stawie do żarcia. A jako ze gołębie są zwierzętami o dziennej aktywności to sumy musiały się przystosować do polowania w dzień. Podejrzewam że gdyby w tym stawie były ryby, to te gołębie mogły by olać.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 03, 2013, 19:37:06 pm »
Z tym że sumy się przystosowały do polowania w dzień na gołębie to oczywista oczywistość. Pewnie tak samo by się przyzwyczaiły w akwarium do wypływania w dzień do żarcia. Co do szybkiego przyrostu to ja za taki uważam gdy widać gołym okiem bez mierzenia, że ryba zwiększyła rozmiary np. po miesiącu. Wiadomo że to zależy od wielu czynników, ale nie chodziło mi o tak szczegółową rozkminę w tym przypadku.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 03, 2013, 19:49:28 pm »
Tak tylko że jak się ogląda ryby na co dzień, tego przyrostu tak nie widać co innego jak się pójdzie do kogoś, powiedzmy w czerwcu i potem w sierpniu to widać że przez ten czas urosły, czy nie. I wtedy często się wydaje że szybko urosły, chociaż to może być iluzja. Dlatego najdokładniejszym pomiarem i odniesieniem szybkości wzrostu jest miara i czas, ale ja tego nie robiłem.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 03, 2013, 22:01:14 pm »
No właśnie jak ktoś do mnie z wizytą wpadał to też często mówił, że mi ryby porosły. Fakt że to ciężko traktować to jako dokładny pomiar. Ja tam wychodze z założenia, że łapy do akwarium pcha się jak najrzadziej. Ryb to wogóle nie wyławiam chyba że jest mus, więc okazji do pomiaru praktycznie brak.

Offline Ruki

• Brzanka
  • **
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 03, 2013, 22:27:05 pm »
Sumy rosną bardzo szybko, zwłaszcza jak się je hoduje w akwariach(a raczej basenach) czy stawach karpiowych. Przy dobrym karmieniu w ciągu roku z narybku osiągniecie takiej 15-20 cm ryby to nie problem, w drugim roku 40+ i tak w trzecim 60-70, a potem metrówka. ;) W stawach w 4-5 roku jak sum nie ma ponad metra to znaczy że jest kiszka. ;)
Sumy wbrew pozorom są aktywnymi rybami, zwłaszcza kiedy polują- mało kiedy robią to z zasadzki(to jest raczej kwestia ziewnięcia niż celowego polowania ;)). Często robią to za dnia, zwłaszcza w ciepłych okresach roku. Jednak w akwariach czy basenach, gdzie miejsca mają mało, a żarcie pod nosem wybierają raczej kanapowy tryb życia.
pozdrawiam, Łukasz
www.cichlidae.pl

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 03, 2013, 22:39:18 pm »
Mój na oko miał około 10 cm, jednak nie wiem ile czasu już żył. Rok też go nie trzymałem.
Ale faktem jest że zachowanie w akwarium czy stawie i w naturalnym środowisku mogą mieć inne. U mnie żarcie spożywał tylko wieczorem jak światła były przygaszone i w nocy.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 04, 2013, 10:12:57 am »
Ruki dzięki za naświetlenie kwestii tempa wzrostu :-)