Autor Wątek: Jardini - Hodowla  (Przeczytany 48528 razy)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Jardini - Hodowla
« dnia: Sierpień 22, 2009, 17:08:21 pm »
Na prośbe kolegi Pawła_M trochę poszperałem na necie i oto przetłumaczone teksty, po pewnej korekcie. Poniższy tekst pochodzi z Forum MFK kolegi "Steve_89".

1. Na początek trochę o jej zachowaniu wobec innych rybek :)

Współlokatorzy Jardini :)

Jardini mają reputację "Bad Guys" świata arowana. Mogą być bardzo wredne i wielu z nas przekonało sie o tym w przykry sposób. Należy wybrać z rozwagą czy te rybki powinny być przechowywane z innymi rybkami czy jednak nie. Pamiętajmy, aby nie wprowadzić jardini do zbiornika z innymi rybami z miłości do nich. Możesz obudzić się rano i znaleźć ich martwuch.

Oczywiście nie będziemy chcieli ryzykować niepotrzebnych zgonów, ale jeśli nalegacie na trzymanie Jardini z innymi rybami to sprowadza się to podjęcia wyzwania, wiele prób i błędów bedzie Was czekało. To może lub nie do końca Wam się udać. To nie takie proste...

Nie traćcie nadziei, istnieją przypadki, w których z powodzeniem jardini były trzymane w zbiornikach z innymi rybami. Jedyne co możesz stracić to dużo pieniędzy i dużo ryb na drodze do znalezienia połączenia, które wreszcie zadziała. Jestem jednak pewien, że uczucie odniesienia sukcesu będzie wielkie.

Jardini mają reputację że nagle stają się agresywne po osiągnięciu 8 cali (20 cm). Taka sytuacja została potwierdzona przez wielu hobbystów, więc nie daj się nabrać że Twoja Jardini jest jednym z nielicznych tych Jardini które toleruja inne ryby. Możesz przyjść do domu i dowiedzieć się, że nagle się Jardini wymordowała Ci całą obsadę. To już nie raz sie zdażyło...

Proponowałbym kilka rybek z Jardini i są to: Giant Gurami, Peacock Bass i Clown Knives. Wiem ze kilku osóbom udało się połaczyc taką obsade z Jardini. Najważniejsze to to aby pamiętać żeby inne rybki w zbiorniku miały większy rozmiar niż Jardini.

I jedna z odpowedzi:

Z mojego doświadczenia z Jardini, natknałem się głównie na agresywne okazy, które w końcu musiały być trzymane w pojedynkę. Miałem do czynienia z około 12 Jardinis w prowadzeniu "przygody" i tylko 2 z nich udało się połaczyć z innymi rybami. Pozostałe, od początku były bardzo agresywne w stosunku do innych ryb i zabiliy już ich dziesiątki. Były OK z innymi rybami tylko kiedy te ryby od pocżątku były nieco większe od nich (jakieś 4"), i tak rosły razem i urosły do ok. 30". Starałem wprowadzać inne ryby wszelkiego rodzaju i nie miałem szczęścia, wszystko inne co dało się pokonać było atakowane. Więc z mojego doświadczenia chciałbym powiedzieć, że Jardinis są wielką i piekną rybą, ale nie są one dla wszystkich. Jeśli Waszym zamiarem będzie trzymanie tej ryby to musisz mieć świadomość, że mogą one być bardzo agresywne w stosunku do innych ryb. Moja propozycja to aby trzymać ich w naprawdę dużym zbiorniku z rybami nieco większymi od nich samych.

I jeszcze jedna odpowiedź:

Ja nie znam żadnej sztuczki, aby zmodyfikować zachowanie Jardini. Wystarczy mieć pewność, że wszystkie ryby w zbiorniku z Jardini są większe albo przechowywać agresywne Jardini oddzielnie. Czym większe akwarium tym łatwiej utrzymać te bardzo agresywne ryby. Są to piękne ryby i łatwo jest zrozumieć, dlaczego ludzie chcą je trzymać. Niektórzy klasyfikują Jardini w tej samej kategorii co Pit Bull Terrier.

Wkrótce napisze coś więcej o hodowli :) Ale musze jeszcze poszukać i popytać, no i potem jakoś to przetłumaczyć.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2009, 17:15:56 pm wysłana przez Michal »
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
Odp: Jardini - Hodowla
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2009, 17:32:46 pm »
dzieki....
scleropages jardini

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2009, 18:42:20 pm »
Podczas mojej hodowli Jardini, Gurami Olbrzymie choć większe od niej było ciągle atakowane przez nią... natomiast pielegnice nie wzbudzały jakiego kolwiek jej zainteresowania, także sumy i Cichle Ocellaris.

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2009, 16:21:03 pm »
na razie mam mieszane uczucia

otóż

1. tilapie są ciągle zaczepiane przez jardini

2. polleni, czerwony diabeł - Cichlasoma Labiatum oraz zbrojniki są całkowicie przez nią ignorowane

pozdr
scleropages jardini

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2009, 15:58:42 pm »
Witajcie!

Piszę do "obeznanych" w temacie ---------myślicie, że da się utrzymać jakiekolwiek ryby z Jardini   
scleropages jardini

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2009, 22:32:31 pm »
U mnie pływała z pielęgnicami Severum i skośnopręga oraz z Arowaną Srebrną i kilkoma sumami, g.olbrzymim - ale z gurami sie kłuciła jak pisałem.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2009, 04:20:15 am »
Wydaje mi się że tak, ale łatwo nie będzie. Nie pozostaje Ci nic innego jak próbować i obserwować. No i zachowaj rozsądek i nie zapominaj o czym tutaj piszemy :)
Michał

580 l.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2009, 04:17:28 am »
Szukałem jeszcze dzisiaj coś ciekawego na temat tego gatunku i powiem Ci szczerze że reszta wygląda bardzo podobnie jak z pozostałymi Arowanami.

Są na jej temat oddzielne wątki, ale to dotyczą raczej specyficznych problemów. Tak więc wydaje mi się że to co najwazniejsze to masz tutaj, czyli to że to "niegrzeczna rybcia" :)

Chciałem poszukać trochę o ich rozmnażaniu, ale ciężko coś znaleźć żeby było naprawdę wiarygodne. Napisałem do jednej osoby z forum MFK która ma Jardini, ale jeszcze mi nie odpisała.

Jak by co to pytaj, jakie konkretnie informacje Cię interesują bo tak to ciężko mi coś ogólnego o nich znaleźć gdyż wszystko wygląda bardzo podobnie.

Pozdrawiam
Michał

580 l.

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2009, 09:10:32 am »
kłaniam się nisko Michale
scleropages jardini

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 29, 2009, 17:28:04 pm »
kłaniam się nisko Michale

Czesc,

Odpisał mi ten kolega z Australii :) Nie wiele ale przetłumaczę dzisiaj i wstawię :)
Michał

580 l.

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 29, 2009, 18:02:35 pm »
a może Ktoś wie, czy

1. można w jednym zbiorniku trzymać kilka Jardini

2. ile sztuk powinno zapewnić zgodę wśród ryb

3. jak wielkim zbiornikiem należy dysponować?
scleropages jardini

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2009, 18:35:20 pm »
a może Ktoś wie, czy

1. można w jednym zbiorniku trzymać kilka Jardini

2. ile sztuk powinno zapewnić zgodę wśród ryb

3. jak wielkim zbiornikiem należy dysponować?

W tym co on mi odpisał jest wiekszość odpowiedzi na Twoje pytania :) Ale muszę Cie zmartwić to jest cieżka ryba do hodowli... Dzisiaj przetłumaczę i Ci wstawię :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2009, 19:35:17 pm wysłana przez Michal »
Michał

580 l.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2009, 19:34:36 pm »
Moje pytanie:

„Cześć Steve,

Jestem z Polski i mam swoje własne Forum o Arowanach, nie tak duże jak MFK :). Jeden z moich kolegów jest zainteresowany hodowla Jardani. Ciężko coś na ten temat znaleźć w Internecie, a widzę że Ty zajmujesz się takimi rybami już jakiś czas. Czy możesz napisać mi kilka informacji na ten temat albo wskazać miejsce gdzie mogę znaleźć jakieś wiarygodne informacje?

Dzięki za pomoc :)

Mike”

I jego odpowiedź:

„Cześć Mike

Przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź.

Jeśli chodzi o rozmnażanie to z tego co mi wiadomo nikomu jeszcze się to nie udało w domowych warunkach, w akwariach – jeśli chodzi o Jardini. Wydaje mi się że składa się na to kilka problemów:

1. Nie możemy ustalić płci, tak więc ciężko powiedzieć czy mamy samice czy samca. Tak więc jeśli chciałbyś mieć parę to najlepszym sposobem jest kupić większą liczbę Jardini i pozwolić im wspólnie dorastać aby się dobrały w pary… ale to właśnie jest problematyczne o czym pisze w drugim punkcie.

2. Nie jest tak jak ze srebrnymi Arowanami czy nawet Azjatyckimi. Jeśli trzymasz Jardini w grupie to zazwyczaj one ze sobą walczą. Ja znam tylko kilka osób, które z sukcesem trzymają więcej niż jedną Jardini razem. Jak wiesz Jardini maja bardzo zły charakter.

3. Jeśli nawet uda Ci się dobrać parę z sukcesem, i będą one żyły ze sobą razem, to będzie to niesamowicie rzadki przypadek i zarazem trudny, aby rozmnożyć je w domowym akwarium. Jest to możliwe w dużych stawach/sadzawkach. Na przykład moja srebrna Arowana złożyła jaja miesiąc temu, jest to całkiem żadki przypadek, i nie mam pojęcia czemu to zrobiła, szczególnie ze nie eksperymentowałem z odpowiednim przystosowaniem wody w zbiorniku, po prostu to zrobiła, od tak sobie.

Wszystkie Jardini, jakie są sprzedawane tutaj w Australii na potrzeby akwarystyki są rozmnażane na farmach. Bardzo podobnie jak to robią azjaci w Azji.

Przepraszam ze nie mogę Ci dać żadnych linków do stron internetowych, na których mógłbyś znaleźć informacje o hodowli Jardini, ale po prostu nie ma takich stron.

Steve”
Michał

580 l.

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 31, 2009, 10:58:32 am »
apropo, 2 maluchy w knajpie chińskiej wczoraj widziałem. 3 dni pływają i jeden już nie ma połowy płetw. uświadomiłem właściciela jak to się skończy.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 31, 2009, 16:12:22 pm »
apropo, 2 maluchy w knajpie chińskiej wczoraj widziałem. 3 dni pływają i jeden już nie ma połowy płetw. uświadomiłem właściciela jak to się skończy.

Gdzie ? W wawie ?
Michał

580 l.