Autor Wątek: Pistaia stratoides  (Przeczytany 5470 razy)

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
Pistaia stratoides
« dnia: Kwiecień 18, 2012, 18:23:08 pm »
Pistia stratiides:
    Występuje w ciepłych wodach stojących i wolno płynących. Temperatura: 22-26 °C; woda: miękka do średnio twardej, pH 6,5 – 7,5, światło: silne do bardzo silnego. Najlepiej około 3000 lumenów.

Posiadane przez mnie rośliny w początkowej fazie pobytu w moim akwarium rosły świetnie. Wraz ze wzrostem ryb rośliny coraz częściej traciły dekoracyjne , ale zarazem delikatne korzenie i liście.

Dają świetne poczucia bezpieczeństwa dla ryb bardziej płochliwych.  Tworząc po jakimś czasie zielony dach.Rośliny dorosłe  ku nocy składają swoje liście ku górze tworząc piękne kielichy.W akwariach typu otwartego nadają się świetnie. Nie zbyt dobrze czuję się w akwariach z niską osadzoną pokrywą.
Liście  nie lubią , ani gdy świetlówki dotykają liści , ani wody, która na nie spada.
Roślina godna polecenia do akwarium szczególnie otwartych , dużych i z rybami , które zajmują raczej niżej położone partie akwarium.
Rośliny poniżej były dopiero w fazie rozrastania się w późniejszym kresie tz.2-3 m-c miałem tego  :o
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2012, 18:26:15 pm wysłana przez Rysiek »
Pozdrawiam Paweł

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Pistaia stratoides
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2012, 19:07:29 pm »
Cos takiego właśnie potrzebuje ;)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2012, 19:49:28 pm »
Pistia ma nie tylko ładne liście ale ciekawe korzenie, które bardzo korzystnie wpływają na wygląd wnętrza  ;) Jedyne wady to ich znaczne rozmiary (choć jest to też zaleta, bo gdy są mniejsze nie są takie dekoracyjne)- z całą pewnością nie nadają się do małych zbiorników oraz to że wymagają mocnego oświetlenia.

Do mniejszych akwariów ze słabszym oświetleniem lepiej nadaje się Limnobium laevigatum. Bardzo szybko się rozrasta, ale nie jest tak reprezentacyjne jak pistia  ;)
Pozdrawiam,
Paweł

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2012, 21:41:54 pm »
Duża tak bardzo mi się podoba, że już kilkukrotnie rozważałem oddanie severum-ów w inne ręce. Cóż płeć piękna..... :(
Pozdrawiam Damian R

Offline Dawid N

• Brzanka
  • **
  • Powoli i do celu.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2012, 13:39:14 pm »
Mam ją u siebie kilka sztuk, póki co nie za wielka ale już nadaje fajny urok zbiorniczkowi i świetnie zaciemnia dno. Szybko się rozrasta co daje Channkom schronienie. Polecam.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 16, 2012, 02:00:13 am »
U mnie wykitowały... za mało światła, dlatego planuję zakup Limnobium laevigatum ;) ale to dopiero po przemeblowaniach ;)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 17, 2012, 23:06:12 pm »
Rośliny pływające, zarówno pistia i Limnobium wymagają delikatnego ruchu wody, zwłaszcza tafli. U mnie jeśli filtr miał za silny wygar zawsze trafiał szlag ich korzenie. Myślę że przy dużych, aktywnych i/lub kopiących rybach efekt będzie ten sam.

Co do mniejszych walorów ozdobnych u Limnobium to mógłbym polemizować ;)
Cichlidae.pl

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 17, 2012, 23:26:00 pm »
W mniejszym akwarium zdecydowanie Limnobium, ale w większych to pistia rządzi!  :D
Pozdrawiam,
Paweł