Autor Wątek: Moja wanna ze sklejki szalunkowej 250x145x120cm  (Przeczytany 36311 razy)

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
Moja wanna ze sklejki szalunkowej 250x145x120cm
« dnia: Czerwiec 23, 2012, 18:17:02 pm »
Witam.

Opisze tutaj budowe mojego akwarium ktore znajduje sie w osobnym pomieszczeniu na drugim pietrze w budynku przemyslowym.

Na poczatku wykulem odpowiednia dziure w scianie i zabezpieczylem strop kladac miedzy sciany nosne trzy dwuteowniki na ktorych stoi to akwarium. Akurat takie mialem szczescie ze  pod akwarium biegnie korytarz dlatego ciezar jest odprowadzany przez scianki boczne.
Na dwuteowniki przykleilem trzy warstwy plyt OSB o lacznej grubosci 3cm.Na tych plytach lezy folia do oczek wodnych i zabezpiecza polowe pomieszczenia (wraz z filterm) przed wyciekiem.(Zdjecie 4)Czyli wszystko stoi w gumowej wannie. Dalej kilka warstw 10cm styropianu,az do mi odpowiadajacej wysokosci. Na koniec jeszcze jedna plyta szalunkowa na lepszy "poslizg" calego zbiornika na styropianie.

Na zdjeciu nr 4 widac jak folia jest na zewnatrz podciagnieta do gory nad styropian ponad podloze akwarium.
Stelarz na akwarium to katowniki 8x8cm grubosci 8mm.
Kolega (na zdjeciu) swietnie obchodzil sie z migomatem i w jeden dzien wszystko pospawal.
Katowniki pomalowalismy potem specjalna farba dwukomponentowa (zdjacie 1).

Cala sklejka szalunkowa z zywica fenolowa zostala z jednej strony zmatowana i pokryta rhino linings czyli poliuretanem natryskowym(zdjecie 3).Na zdjeciu nr 2 widac zewnetrzne wzmocnienie od dolu plyty szalunkowej,poniewaz dno jest sklejone z dwuch plyt.Po wklejeniu szyby (4x8mm wewnetrzna hartowana a pozostale optiwhite) i scianek (poliuretanem z tuby) calosc pokryta zostala dwukomponentowa ochrona UV(zdjecie 5).

C.d.n. .... ;)

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2012, 18:31:51 pm wysłana przez Cichlakiler »

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
Odp: Moja wanna ze sklejki szalunkowej 250x145x120cm
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2012, 19:03:53 pm »
C.d.....

Na scianki przykleilem styrodur i polamane pojemniki styropianowe dla struktory 3D. Wkleilem tez juz rozciete sztuczne kamienie ogrodowe z GFK na tyl i w lewy bok,zeby schowac technike(pompy i kratke zasysajaca) zdjecie nr 6.
Potem elektrycznym takerem przymocowalem siatke z wlokna szklanego dla pozniejszego utrzymania kleju Adesilex P4 ktorym wypelnilem potem cale scianki (zdjecie 7).
Po wyschnieciu tak samo zakonczylem podloge (zdjecie 8 ).
Nastepnie wszystko zostalo pokryte klejem Seccoral 1K dla utrzymania piasku na sciankach. Piasek trzeba mocno w klej wciskac i po wyschnieciu nadmiar zeszczotkowac.
Przy okazji na dno przykleilem i opiaskowalem tez plytki sciezkowe z piaskowca (zdjecie 9).
Jak wiadomo plaszczki i tak zwirek przy plywaniu gromadza na tyle akwarium,a teraz nie widac tego.Wszystko wyglada naturalnie (zdjecie 10).

C.d.n....
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2012, 04:27:21 am wysłana przez Michal »

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2012, 19:18:31 pm »
C.d...

Filtracja jest bardzo prosta zrobiona w zakresie "zrob to sam"... ;) (zdjecie 11)

Jest to typowa filtracja stawowa i swietnie sie sprawdza.Parametry wody mam doskonale.

http://www.google.de/search?hl=de&cp=9&gs_id=72&xhr=t&q=patronenfilter&aq=0&aqi=g4&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1600&bih=754&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=5vflT67MO4rntQbZ3oXeAQ

Poprostu mam dwa pojemniki po 400l i dwie pompy Ocean Runner 3500.
Przelewy sa na powierzchni schowane za scianka (zdjecie 12).
Zbiorniki sa dodatkowo napowietrzane(zdjecie 13). Wode zmieniam tygodniowo dolewajac swiezej jakies 60min.A nadmiar przelewem podlaczajac rure do sciekow splywa....i cale czarymary... ;D (zdjecie 12 lewy rog rura z zaslepka)

Grzalke mam 300W ale miedzy majem a pozdziernikiem nie chodzi bo mam 27°C z ciepla od samych pomp no i zbiornik jest dobrze izolowany. W dzien wlanczam promienniki 2x 150W HQI jak jestem w biurze a wieczorem 2x58W T4
Pompy na ruch w zbiorniku to 3 x tunze 6060 wstawione juz predzej w boczna scianke z lewej strony.

Pozdrawiam. 8)

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2012, 19:37:55 pm »
....na koniec kilka fotek przy pracy.... ;)

A pracy bylo duzo, i nawet nie jestem w stanie policzyc ile godzin spedzilem "w" i poza akwarium ( po drabinie!!!) a i moi koledzy fachowcy tez 2 dni nie przespali nocy bo przeznaczylismy na montarz jeden weekend...lekka pomylka jak sie okazalo... ;D ;D ;D

No alle to hobby i wynagradza ladnymi widokami... 8)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2012, 19:47:33 pm wysłana przez Cichlakiler »

Offline noucamp

• Arowana
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2012, 20:15:41 pm »
Panie to jest fataliti dla naszych zbiorników :D

ot co

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2012, 20:21:49 pm »
Full wypas,profesjonalne podejście :P Człowiek czuje się mały jak widzi takie zbiorniki :o Piękne akwarium. Ja jak zwykle zapytam jaki był ostateczny koszt wszystkiego i co to za ryba obok płaszczki?

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2012, 20:53:09 pm »
Witam.

zapytam jaki był ostateczny koszt wszystkiego i co to za ryba obok płaszczki?

Nie liczylem dokladnie,bo naprawde duzo zalatwilem "po znajomosciach" albo na ebay kupilem uzywane (promienniki i pompy np.) no i materialy tez po cenach hurtowych moglem zalatwic.
Bez ryb moze tak 5000EUR lekko przekroczylem... :o
Ten sumik to Megalodoras uranoscopus....taki ozdobny leniuch,bo tylko w nocy plywa... ::) ;D

Pozdrawiam.

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2012, 23:26:43 pm »
Bardzo podoba mi się relatywna prostota wykonania. Żadnych zbędnych sprzętów. Roboty pewnie więcej niż przy szklanej bańce, ale nie ma tego złego. Filtracja w dechę - po co komu jakieś sumpy? Hehe ;)
Cichlidae.pl

Offline Hamilton

• Neon
  • *
  • Wężowidła i chaszcze.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2012, 23:57:06 pm »
Powiem tak - o ile wielkość zbiornika to "kawał wody" i to mnie kładzie na kolana, o tyle przypomina mi to akwarium w ZOO a tym samym całe pozytywne wrażenie z pierwszej części zdania jest zabijane przez "to coś", nie wiem - jakąś sztuczność.
Kawał dobrej roboty ale ja bym wolał szkło.

Sorry, moja opinia.
Właściciel profilu otrzymał nagrodę finansową administratora.

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2012, 01:18:11 am »
Mega szacun 8) Pełna profeska, gorąco zazdraszczam i czekam na jakieś najświeższe fotki rybek ;D

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2012, 04:34:58 am »
A mnie zatkało i muszę ten cały projekt jeszcze raz przestudiować żeby cokolwiek napisać wiecej !

ps: Znowu ktoś mi namieszał w głowie ;) co do mojego przyszłego akwarium...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline puzon

• Pielęgnica
  • Pla Krasong
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2012, 07:50:40 am »
system rozwalony :-) jakbym już miał się do czegoś przyczepic to najmniej byłoby jakby było szersze, ale to już tylko dla tego ze nie mam sie do czego przyczepic. zresztą i tak już więcej miejsca nie było :-) pełen szacunek. moje 375 to już miernota na tym forum :-(

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2012, 10:01:38 am »
Witam.

Dzieki za mile slowa. 8)

Kawał dobrej roboty ale ja bym wolał szkło.

Moja szyba kosztowala hurtowo 1000 EUR. Szklaz chcial 2000 EUR.
Sam koszt szkla wtedy przekroczyl by juz moj budzet na cale akwarium.
Do 80cm to jeszsze za 15mm szyby da sie inaczej kombinowac,ale powyzej metra to juz tylko zoo albo sealife na akrylu jada.

Jak widac na zdjeciu niestety organiczyly mnie wodociagi na scianie wchodzace w sciany korytarza pietra pod akwarium.
3m szybe juz bysmy nie wniesli przes klatke schodowa,bo trzeba bylo niesc pionowo,a rozcinac porecze flexem a potem spawac,to juz nie gralo roli. I tak w 6 chlopa niezle sie nasapalismy po tych schodach... ;D ;D ;D

Wrzuce jakies rybki z akwarium w zalacznik.Arowany nieudaje mi sie zfotografowac.... ??? Wywija sie ciagle menda... ;D

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 24, 2012, 19:31:43 pm »
Kozak jakich mało:)

Ryby piękne całość wygląda nieziemsko...
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2012, 22:39:51 pm »
Adam,
Z jakiego szkła jest ta szyba?

Pzdr.

P.S. Jaką masz tam teraz obsadę?  :)